Qazaxıstanın "Prometei" startapı cari investisiya raundu çərçivəsində əlavə olaraq 160 min dollar sərmayə cəlb edib. Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, bu mərhələnin əsas investoru "White Hill Capital" olsa da, yeni vəsait "Axiom Capital" tərəfindən təmin olunub.
2025-ci ilin iyun ayında "White Hill Capital" investisiya raundunun əsas iştirakçısı qismində çıxış edərək ilkin mərhələni açmış və sonrakı maliyyələşdirmə üçün zəmin yaratmışdı. Son investisiya layihənin mövqelərini daha da gücləndirir və məhsula olan investor marağını təsdiqləyir.
Cəlb olunmuş vəsait "Prometei"nin həm onlayn, həm də oflayn fəaliyyət göstərən kiçik və orta sahibkarlıq subyektləri – satıcılar və ticarətçilər arasında bazar mövqeyini genişləndirməyə yönəldiləcək. Platforma bizneslərə marketpleyslərə və onlayn mağazalara çıxış imkanı yaradır və bu prosesin tam dövriyyəsini təmin edir: 1 milyondan çox məhsula çıxış, eyni anda 10 marketpleysdə sinxron satış, dövriyyə vəsaitlərinin maliyyələşdirilməsi, analitika və satışların süni intellekt əsasında çalışan köməkçi vasitəsilə idarə olunması.
Miqyas genişlənməsi strategiyası çərçivəsində "Prometei" artıq bir sıra banklarla pilot layihələrə start verib və növbəti inkişaf mərhələsinə hazırlaşır.

Казахстанский стартап Prometei закрыл раунд на $310 000
Стартап Prometei получил дополнительные инвестиции в размере $160 000 от Axiom Capital в рамках текущего раунда, лид-инвестором которого выступает White Hill Capital.
Ранее, в июне 2025 года, White Hill Capital выступил лид-инвестором, открыв раунд и сформировав основу для дальнейшего финансирования. Новая инвестиция усиливает позиции проекта и подтверждает интерес к его продукту со стороны инвесторов.
Привлеченные средства будут направлены на расширение присутствия Prometei на рынке МСБ — продавцов и мерчантов, работающих как в офлайне, так и в онлайне. Платформа помогает бизнесу выходить на маркетплейсы и интернет-магазины, обеспечивая полный цикл: доступ к более чем 1 миллион товаров, синхронные продажи сразу на 10 маркетплейсах, финансирование оборотных средств, аналитику и управление продажами через AI-ассистента.
В рамках стратегии масштабирования Prometei уже запустил пилотные проекты с рядом банков и готовится к следующему этапу роста.