Milli Məclis gələn ilin dövlət büdcəsini qəbul etdi
Milli Məclis "Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında" qanun layihəsini üçüncü oxunuşda qəbul edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, parlamentin bugünkü plenar iclasında müzakirə edilən layihə üçüncü oxunuşda qəbul olunub.
Gələn il büdcə gəlirlərinin 38 milyard 609 milyon manat (2025-ci ilin təsdiq olunmuş proqnozuna nisbətən 0,7 % çox), xərclərinin isə 41 milyard 703,6 milyon manat (+0,7 %) olacağı gözlənilir.
Son nəticədə dövlət büdcəsində 3 milyard 94,6 milyon manat kəsir yaranmalıdır. Bu isə illik müqayisədə 1,4 % çoxdur.
2026-cı ildə Azərbaycanın icmal büdcəsinin gəlirlərinin isə 44 milyard 969,4 milyon manat, xərclərinin isə 48 milyard 839,3 milyon manat olacağı gözlənilir.
Bunlar 2025-ci ilin təsdiq olunmuş proqnozlarına nisbətən müvafiq olaraq 2,3 % və 2,5 % çoxdur.
Son nəticədə icmal büdcədə 3 milyard 869,3 milyon manat kəsir yaranmalıdır. Bu isə illik müqayisədə 5,2 % çoxdur.

Милли Меджлис утвердил государственный бюджет Азербайджана на 2026 год
Милли Меджлис принял во втором чтении законопроект «О государственном бюджете Азербайджанской Республики на 2026 год».
Valyuta.az сообщает, что на сегодняшнем пленарном заседании парламента обсуждаемый проект был принят в третьем чтении.
Ожидается, что доходы бюджета на следующий год составят 38 миллиардов 609 миллионов манатов (на 0,7 % больше по сравнению с утвержденным прогнозом 2025 года), а расходы – 41 миллиарда 703,6 миллиона манатов (+0,7 %).
В итоге дефицит государственного бюджета должен составить 3 миллиарда 94,6 миллиона манатов, что на 1,4 % больше по сравнению с предыдущим годом.
В 2026 году ожидается, что доходы консолидированного бюджета Азербайджана составят 44 миллиарда 969,4 миллиона манатов, а расходы – 48 миллиарда 839,3 миллиона манатов.
Это на 2,3 % и 2,5 % больше по сравнению с утвержденным прогнозом 2025 года соответственно.
В итоге дефицит консолидированного бюджета должен составить 3 миллиарда 869,3 миллиона манатов, что на 5,2 % больше в годовом выражении.