Məşğulluq Agentliyinə nə qədər vəsait ayrılacaq?
Növbəti il üçün Dövlət Məşğulluq Agentliyinin aparatının və yerli qurumlarının, DOST agentliyinin, Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə məsələləri üzrə Milli Observatoriyanın və Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin və yerli qurumlarının saxlanılması və işinin təşkil edilməsi xərcləri üçün müvafiq olaraq 58,7 milyon manat, 50 milyon manat, 5 molyon manat və 5 milyon manat vəsait ayrılması planlaşdırılır.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Musa Quliyev parlamentin bugünkü plenar iclasında “Dövlət sosial müdafiə fondunun 2026-cı il büdcəsi haqqında” və “İşsizlikdən sığorta fondunun 2026-cı il büdcəsi haqqında” qanun layihələrinin müzakirəsi zamanı deyib.
Komitə sədri sonda bildirib ki, "İşsizlikdən Sığorta Fondunun" büdcə layihəsi 2026-cı ildə sığorta olunanların itirilmiş əmək haqlarının kompensasiya edilməsi, özünüməşğulluq, peşə hazırlığı və peşəyönümü tədbirlərinin keçirilməsi, haqqı ödənilən ictimai işlərin təşkili və digər aktiv məşğulluq tədbirlərinin maliyyələşməsi üçün optimal əsaslar yarada biləcəkdir.

Более 118 млн манатов направят на структуры Госагентства занятости и DOST в 2026 году
На следующий год планируется выделить 58,7 млн манатов на содержание и организацию работы аппарата и местных структур Государственного агентства занятости, 50 млн манатов — Агентству DOST, 5 млн манатов — Национальной обсерватории по вопросам рынка труда и социальной защиты, а также 5 млн манатов — Государственному агентству занятости и его местным структурам при Министерстве труда и социальной защиты населения Нахчыванской Автономной Республики.
Как передаёт Valyuta.az, об этом заявил председатель комитета Милли Меджлиса по труду и социальной политике Муса Гулиев во время сегодняшнего пленарного заседания парламента при обсуждении законопроектов «О бюджете Государственного фонда социальной защиты на 2026 год» и «О бюджете Фонда страхования от безработицы на 2026 год».
В завершение председатель комитета отметил, что проект бюджета Фонда страхования от безработицы на 2026 год создаёт оптимальные условия для компенсации утраченного заработка застрахованных лиц, финансирования программ самозанятости, профессиональной подготовки и профориентации, организации оплачиваемых общественных работ и других активных мер в сфере занятости.