Mərkəzi Bank 3 vəzifəli şəxsi cərimələdi
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) "Nova Credit" və "İDK" MMC-lər, eləcə də "Azərbaycan Mikro-Kredit" ASC bank olmayan kredit təşkilatlarının (BOKT) vəzifəli şəxslərini inzibati məsuliyyətə cəlb edib.
Məlumata görə, aparılan cari nəzarət prosesləri çərçivəsində "Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında" qanununun 22.1-ci maddəsinin, "Kredit təşkilatlarının borcalanları haqqında məlumatın Mərkəzləşdirilmiş Kredit Reyestrinə verilməsi Qaydası"nın 3.3-cü bəndinin tələblərinin pozulması halları aşkarlanıb. Nəticədə, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 440.1-ci maddəsinə müvafiq olaraq, BOKT-ların vəzifəli şəxsləri müvafiq olaraq 4 min manat, 2 min manat və 10 min manat cərimələnib.

Центральный банк Азербайджана наложил штрафы на ответственных лиц некредитных организаций
Центральный банк Азербайджана (ЦБА) привлек к административной ответственности ответственных лиц ООО "Nova Credit", ООО "İDK", а также Акционерного общества "Азербайджанский микрокредит" — некредитных организаций (НКО).
Об этом сообщает Valyuta.az со ссылкой на ЦБА.
По информации, в ходе текущих контрольных процедур были выявлены случаи нарушения требований статьи 22.1 закона "О некредитных организациях", а также пункта 3.3 "Правил предоставления информации о заемщиках кредитных организаций в Централизованный кредитный реестр". В результате в соответствии со статьей 440.1 Кодекса об административных правонарушениях ответственные лица НКО были оштрафованы на 4 тысячи манатов, 2 тысячи манатов и 10 тысяч манатов соответственно.