Maliyyə naziri: "Dövlət büdcəsinin 17,1 milyard manatı sosialyönlü xərclərə yönəldiləcək"
“2026-cı ildə dövlət büdcəsi xərclərinin 41 faizi, cari xərclərin isə 68 faizi və yaxud 17,1 milyard manat sosialyönlü xərclərə yönəldiləcəkdir. Bu, 2024-cü ilin icra göstəricisi ilə müqayisədə 2,5 milyard manat və ya 17 faiz çoxdur. Beləliklə, 2026-cı ildə də sosialyönlü xərclər əsas prioritetlər sırasında olacaqdır”.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu maliyyə naziri Sahil Babayev bu gün Milli Məclisin plenar iclasında “Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsinin müzakirəsi zamanı deyib.
Nazir bildirib ki, örtamüddətli büdcə dövrü ilə, yəni 2022-ci illə müqayisədə sosialyönlü xərclər 5,6 milyard manat və ya 48 faiz çox olacaqdır.
Əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə xidmət edən xərclər üçün gələn ilin dövlət büdcəsində 4,9 milyard manat vəsait nəzərdə tutulur. Bu, 2025-ci ilə nisbətən 121 milyon manat, 2024-ci ilin icra göstəricisinə nisbətən isə 722 milyon manat çoxdur. Ortamüddətli büdcə dövrü ilə müqayisədə, yəni cəmi 4 illik dövrdə bu xərclər 41 faiz artmışdır.
Cari illə müqayisədə 151 milyon manat artımla proqnozlaşdırılan sosial müavinətlər, təqaüdlər və digər sosial ödənişlərə 2,8 milyard manat vəsait sərf ediləcəkdir.
Sosial siyasətin digər vacib istiqaməti kimi keçmiş məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsi ilə bağlı xərclər növbəti ildə 285 milyon manat proqnozlaşdırılır.

Социальные расходы в 2026 году возрастут на 17% — министр финансов Бабаев
«В 2026 году 41 процент государственных расходов, а также 68 процентов текущих расходов, или 17,1 миллиарда манатов, будет направлено на социально ориентированные расходы. Это на 2,5 миллиарда манатов, или на 17 процентов больше, чем по исполнению 2024 года. Таким образом, в 2026 году социально ориентированные расходы останутся в числе основных приоритетов».
Как сообщает Valyuta.az, об этом сегодня в ходе пленарного заседания Милли Меджлиса при обсуждении проекта закона «О государственном бюджете Азербайджанской Республики на 2026 год» заявил министр финансов Сахил Бабаев.
Министр отметил, что по сравнению со среднесрочным бюджетным периодом, то есть с 2022 годом, социально ориентированные расходы увеличатся на 5,6 миллиарда манатов, или на 48 процентов.
На расходы, направленные на усиление социальной защиты населения, в государственном бюджете на следующий год предусмотрено 4,9 миллиарда манатов. Это на 121 миллион манатов больше по сравнению с 2025 годом и на 722 миллиона манатов больше по сравнению с показателем исполнения 2024 года. По сравнению со среднесрочным бюджетным периодом, то есть в течение всего четырехлетнего периода, эти расходы выросли на 41 процент.
На социальные пособия, пенсии и другие социальные выплаты, прогнозируемые с увеличением на 151 миллион манатов по сравнению с текущим годом, будет выделено 2,8 миллиарда манатов.
Важным направлением социальной политики является и обеспечение социальной защиты бывших внутренне перемещённых лиц, на что в следующем году запланировано 285 миллионов манатов.