İşğaldan azad olunmuş ərazilərə 25 milyarddan çox vəsait ayrılıb
“Dünya İqtisadi Forumunun 2025-ci il üzrə “Qlobal Risk Hesabatı”nda sadalanan qlobal risklərə baxmayaraq, cari ilin 11 ayında makroiqtisadi göstəricilərimiz dayanıqlıdır”.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Baş nazir Əli Əsədov Milli Məclisin bu gün keçirilən pelanar iclasında bildirib.
“Güclü xarici balans, aşağı dövlət borcu və suveren fondun böyük aktivləri əsas müsbət göstəricilər kimi qeyd olunmalıdır.
Cari ilin 11 ayında Ümumi Daxili Məhsul 1.6% artıbır, o cümlədən qeyri neft-qaz sektorunda 3.2% artım, neft-qaz sektorunda isə 1.8% azalma qeydə alınıb. İqtisadi artımın dinamikasında nisbətən zəifləmənin əsası neft hasilatının obyektiv səbəblərə görə aşağı düşməsidir”, - Baş nazir qeyd edib.

«Несмотря на перечисленные глобальные риски в «Глобальном отчёте о рисках» Всемирного экономического форума на 2025 год, макроэкономические показатели в течение 11 месяцев текущего года остаются устойчивыми».
Valyuta.az сообщает, что об этом заявил премьер-министр Али Асадов на пленарном заседании Милли Меджлиса, проходящем сегодня.
«Сильный внешний баланс, низкий государственный долг и большие активы суверенного фонда должны быть отмечены в качестве основных положительных показателей.
За 11 месяцев текущего года валовой внутренний продукт вырос на 1,6%, в том числе в несырьевом секторе – на 3,2%, а в нефтегазовом секторе зафиксировано снижение на 1,8%. Основной причиной относительного ослабления динамики экономического роста является снижение добычи нефти по объективным причинам», – отметил премьер-министр.