İctimai iaşə sahəsində nağdsız dövriyyəyə vergi güzəşti nə qədər olacaq? - İzahat
Məlum olduğu kimi, vergi qanunvericiliyinə əsasən, 2024-cü il yanvarın 1-dən etibarən tibb müəssisələrinin və özəl tibbi praktika ilə məşğul olan fiziki şəxslərin hesabat dövrü ərzində əhaliyə göstərilən tibbi xidmətlər üzrə nağdsız qaydada, POS-terminal vasitəsilə aparılan ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsinin 50 faizi 3 il müddətinə onların ƏDV tutulan ümumi dövriyyəsindən çıxılır.
Bu optimallaşmanın davamı olaraq, 2026-cı il yanvarın 1-dən ƏDV qeydiyyatında olan ictimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslər üçün də oxşar güzəştlərin tətbiqi nəzərdə tutulur. Belə ki, həmin şəxslər tərəfindən POS-terminal vasitəsilə nağdsız qaydada həyata keçirilən ödənişlər əsasında formalaşan dövriyyənin 50 faizi 3 il müddətinə ƏDV tutulan ümumi dövriyyədən çıxılacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, bununla yanaşı, 8 faiz dərəcə ilə sadələşdirilmiş verginin ödəyicisi olan ictimai iaşə subyektləri üçün POS-terminal vasitəsilə həyata keçirilən nağdsız dövriyyə üzrə vergi dərəcəsinin 6 faizə endirilməsi təklif edilir.
Dəyişikliyin tətbiqi aşağıdakı nümunə ilə izah olunur: İctimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxsin bir ay ərzində göstərdiyi xidmətlərin ümumi dəyəri 50 min manat təşkil edib. Bu məbləğin 10 min manatı nağd, 40 min manatı isə POS-terminal vasitəsilə nağdsız qaydada ödənilib. Digər şəxslərə ödənilən və əvəzləşdirilən ƏDV-nin məbləği 3 min manat təşkil edib. Bu halda büdcəyə ödənilməli ƏDV-nin məbləği əvvəl 6 min manat olduğu halda, dəyişiklikdən sonra 2.400 manat təşkil edəcək.
Başqa bir nümunədə isə ictimai iaşə sahəsində sadələşdirilmiş vergi ödəyicisinin ay ərzində göstərdiyi xidmətlərin dəyəri eyni qaydada 50 min manat olub. Bu məbləğin 10 min manatı nağd, 40 min manatı isə nağdsız qaydada ödənilib. Əvvəllər bu halda sadələşdirilmiş verginin məbləği 4 min manat olduğu halda, dəyişiklikdən sonra 3.200 manat təşkil edəcək.
Göründüyü kimi, nağdsız ödənişlərin xüsusi çəkisinin artması sahibkarlar üçün vergi yükünün azalmasına və əlavə qazanc imkanlarının yaranmasına səbəb olacaq.

Меньше налогов при оплате картой: как безналичный оборот снизит нагрузку на общепит с 2026 года
Как известно, в соответствии с налоговым законодательством с 1 января 2024 года 50 процентов оборота, сформированного за счет безналичных платежей через POS-терминалы за медицинские услуги, оказываемые населению медицинскими учреждениями и физическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой, на срок 3 года вычитаются из их общего оборота, облагаемого НДС.
В развитие этой оптимизации с 1 января 2026 года планируется применить аналогичные льготы и для лиц, состоящих на учете по НДС и осуществляющих деятельность в сфере общественного питания. Так, 50 процентов оборота, сформированного за счет безналичных платежей, осуществленных через POS-терминалы такими лицами, в течение 3 лет будет вычитаться из общего оборота, облагаемого НДС.
Как сообщает Valyuta.az, одновременно для субъектов общественного питания, являющихся плательщиками упрощенного налога по ставке 8 процентов, предлагается снизить ставку налога до 6 процентов в части безналичного оборота, осуществленного через POS-терминалы.
Применение изменения иллюстрируется следующим примером. Общая стоимость услуг, оказанных в течение одного месяца лицом, осуществляющим деятельность в сфере общественного питания, составила 50 тыс. манатов. Из этой суммы 10 тыс. манатов оплачены наличными, а 40 тыс. манатов — в безналичной форме через POS-терминал. Сумма НДС, уплаченного другим лицам и подлежащего зачету, составила 3 тыс. манатов. В этом случае сумма НДС, подлежащая уплате в бюджет, ранее составляла 6 тыс. манатов, тогда как после внесения изменений она составит 2 400 манатов.
В другом примере субъект общественного питания, являющийся плательщиком упрощенного налога, за месяц оказал услуги на ту же сумму — 50 тыс. манатов. Из этой суммы 10 тыс. манатов оплачены наличными, 40 тыс. манатов — безналичным путем. Ранее в таком случае сумма упрощенного налога составляла 4 тыс. манатов, тогда как после изменения она составит 3 200 манатов.
Таким образом, увеличение удельного веса безналичных платежей приведет к снижению налоговой нагрузки для предпринимателей и откроет дополнительные возможности для получения прибыли.