Hibrid və elektrikli maşınlara güzəşt barədə rəsmi açıqlama
Vergi Məcəlləsinə ediləcək növbəti dəyişikliklər paketi Milli Məclisdə müzakirəyə çıxarılıb. Yeni paketdə elektro və hibrid avtomobillərin ƏDV-yə cəlb olunması diqqət çəkən məsələlərdəndir.
Valyuta.az xəbər verir ki, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Vergi siyasəti baş idarəsinin rəisi Nicat İmanov APA-ya açıqlayıb ki, 2019-cu ildən idxal olunan elektrik avtomobillər, 2022-ci ildən isə hibrid avtomobillər ƏDV-dən azad edilib. Bu güzəştlər ölkədə elektrik və hibrid avtomobillərə marağı artıraraq avtomobil parkının yenilənməsinə müsbət təsir göstərib.
İmanov bildirib ki, yerli istehsalın artırılması və gələcəkdə elektrik və hibrid avtomobillərin ölkədə istehsalının planlaşdırılması vergi siyasətində dəyişiklikləri zəruri edir. Belə ki, yerli istehsal edilmiş elektrik və hibrid avtomobillərin ƏDV-dən azad edilməsi 2026-cı ildən davam etdiriləcək. Eyni zamanda, yığımı tam başa çatmamış elektrik mühərrikli avtobusların idxalı da 2027-ci ilədək ƏDV-dən azad olacaq.
Dövlətin bu addımı yerli sənayenin inkişafını, daxili bazarın qorunmasını və yaşıl iqtisadiyyatın dəstəklənməsini hədəfləyir.

Новые правила по НДС на электро- и гибридные автомобили: что ждать автовладельцам?
Пакет очередных изменений в Налоговый кодекс был представлен на обсуждение в Милли Меджлис. В новом пакете особое внимание уделяется налогообложению электро- и гибридных автомобилей НДС.
Как сообщает Valyuta.az, начальник Главного управления налоговой политики Государственной налоговой службы при Министерстве экономики, Ниджат Иманов, в интервью APA заявил, что с 2019 года электромобили, импортируемые в страну, а с 2022 года гибридные автомобили освобождены от НДС. Эти льготы способствовали росту интереса к электро- и гибридным автомобилям в стране и положительно сказались на обновлении автопарка.
Иманов отметил, что с целью увеличения местного производства и планирования производства электро- и гибридных автомобилей в стране в будущем необходимы изменения в налоговой политике. Так, освобождение от НДС для электромобилей и гибридных автомобилей, произведённых локально, будет продлено до 2026 года. Также ввоз электробусов с незавершённой сборкой будет освобожден от НДС до 2027 года.
Этот шаг государства направлен на развитие местной промышленности, защиту внутреннего рынка и поддержку зелёной экономики.