"Əməkhaqqı fondu 3 dəfə artıb" - İqtisadiyyat naziri
"Son illərdə dövlət büdcəsinin qeyri-neft-qaz gəlirlərinin, o cümlədən vergi daxilolmalarının artması vergi dərəcələrinin artırılması hesabına deyil, şəffaflaşma və keyfiyyətli inzibatçılıq sayəsində vergitutma bazasının genişlənməsi yolu ilə təmin edilmişdir".
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Milli Məclisin plenar iclasında “2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsinin müzakirəsi zamanı bildirib.
"Nəticədə iqtisadiyyatda, xüsusilə də qeyri-neft qaz sektorunda vergitutma bazası genişləndi, büdcənin gəlir və xərclərinin artımı ilə yanaşı əhalinin gəlirləri və müəssisələrin sərmayələri əhəmiyyətli dərəcədə artdı. 2025-ci ilin gözlənilən rəqəmi nəzərə alınmaqla əhalinin gəlirlərinin ən mühüm mənbəyi olan əməkhaqqı fondu qeyri-neft-qaz özəl sektorda 2019-2025-ci illərdə 3 dəfə artmışdır",-nazir qeyd edib.

Фонд заработной платы увеличился втрое — министр экономики
«В последние годы рост доходов государственного бюджета от нефть-газового сектора, в том числе налоговых поступлений, обеспечивался не за счет повышения налоговых ставок, а путем расширения налоговой базы благодаря прозрачности и качественному администрированию.»
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил министр экономики Микаил Джаббаров на пленарном заседании Милли Меджлиса в ходе обсуждения законопроекта «О государственном бюджете на 2026 год».
«В результате в экономике, особенно в нефте-газовом секторе, налоговая база расширилась, наряду с увеличением доходов и расходов бюджета значительно выросли доходы населения и инвестиции предприятий. Принимая во внимание ожидаемые показатели на 2025 год, фонд заработной платы, являющийся самым важным источником доходов населения, в нефте-газовом частном секторе вырос в 3 раза в период с 2019 по 2025 годы», — отметил министр.