Dövlət və özəl bankların kredit qoyuluşu artıb
Bu ilin oktyabr ayında Azərbaycan iqtisadiyyatına cəmi kredit qoyuluşunun həcmi 31 169,4 milyard manat təşkil edib.
Valyuta.az Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, bu göstərici keçən ilin eyni dövrünə nisbətən 2 390,2 milyard manat və ya 8,3 % artım deməkdir. Qeyd edək ki, ötən ilin oktyabrında kredit qoyuluşu 28 779,2 milyard manat idi.
Hesabat dövründə kredit qoyuluşunun 7 561,5 milyard manatı dövlət banklarının payına düşüb ki, bu da keçən ilki göstəriciyə nisbətən 551 milyon manat, yəni 7,8 % artımdır — ötən ilin eyni dövründə dövlət banklarına kredit qoyuluşu 7 010,5 milyard manat idi.
Özəl banklara kredit qoyuluşunun həcmi isə 21 842,4 milyard manat təşkil edib ki, bu da əvvəlki ilə müqayisədə 1 772,4 milyard manat, yəni 8,8 % artım deməkdir. Ötən ilin eyni dövründə bu göstərici 20 070,0 milyard manat idi.

Объем кредитования экономики Азербайджана вырос на 8,3 % в октябре
Объем общего кредитования экономики Азербайджана в октябре этого года составил 31 169,4 миллиарда манатов.
Valyuta.az со ссылкой на Центральный Банк сообщает, что этот показатель на 2 390,2 миллиарда манатов, или на 8,3 % больше по сравнению с тем же периодом прошлого года. Следует отметить, что в октябре прошлого года кредитование составляло 28 779,2 миллиарда манатов.
В отчетном периоде объем кредитования государственных банков составил 7 561,5 миллиарда манатов, что на 551 миллион манатов, или на 7,8 % больше показателя прошлого года — в тот же период государственного кредитования было 7 010,5 миллиарда манатов.
Объем кредитования частных банков составил 21 842,4 миллиарда манатов, что на 1 772,4 миллиарда манатов, или на 8,8 % больше по сравнению с прошлым годом. В тот же период прошлого года этот показатель составлял 20 070,0 миллиарда манатов.