Büdcədə dəyişiklik edilir - Müdafiə xərcləri artırılır
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında parlamentin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Azər Əmiraslanov deyib.
Komitə sədri vurğulayıb ki, yaranmış əlavə maliyyə ehtiyacının qarşılanması üçün, 2026-cı ilin dövlət büdcəsi haqqında qanun layihəsində dəyişiklərin edilməsi təklif olunur:
"Büdcənin ümumi parametrləri dəyişməz olaraq qalır. Bu dəyişiklər bir tərəfdən büdcə qaydasının tələblərini nəzərə alır, digər tərəfdən də növbəti ilin dövlət büdcəsinin və icmal büdcənin gəlir və xərcləri çərçivəsində nəzərdə tutulur. Müdafiə və milli təhlükəsizlik, hüquq mühafizə xərcləri üzrə bəzi maddələrin əlavə olaraq 47,8 milyon manat artırılması təklif olunur. Ərzaq və qida təhlükəsizliyi çərçivəsində, heyvanlar arasında yoluxucu xəstəliklərə və epizotiya əleyhinə peyvəndləmə işləri üçün əlavə 3 milyon manat vəsaitin yönəldilməsi nəzərdə tutulur. Bəzi dövlət orqanlarının fəaliyyətinin təşkili və onların maddi texniki təminatının daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı 1,2 milyon manat vəsaitə ehtiyac yaranıb.Sadaladığımız və cəmi 52 milyon manat təşkil edən bu xərclər dövlət büdcəsinin müvafiq ehtiyatları hesabına təmin olunacaq”.

В проект бюджета на 2026 год внесены изменения с увеличением расходов на оборону
Как сообщает Valyuta.az, об этом на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса заявил председатель Комитета парламента по экономической политике, промышленности и предпринимательству Азер Эмирасланов.
Председатель комитета подчеркнул, что для покрытия возникшей дополнительной финансовой потребности предлагается внести изменения в законопроект о государственном бюджете на 2026 год:
"Общие параметры бюджета остаются неизменными. Эти изменения с одной стороны учитывают требования бюджетного правила, с другой — предусмотрены в рамках доходов и расходов государственного бюджета и сводного бюджета на следующий год. Предлагается дополнительное увеличение некоторых статей расходов на оборону, национальную безопасность и правоохранительную деятельность на 47,8 миллионов манатов. В рамках продовольственной безопасности, на работы по вакцинации животных против инфекционных заболеваний и эпизоотий предусмотрено дополнительное финансирование в размере 3 миллионов манатов. Возникла потребность в 1,2 миллиона манатов на организацию деятельности некоторых государственных органов и дальнейшее улучшение их материально-технического обеспечения. Эти расходы, в общей сумме составляющие 52 миллиона манатов, будут обеспечены за счет соответствующих резервов государственного бюджета".