Bu şəxslərin icbari tibbi sığortasını dövlət ödəyəcək
Gələn ildən dövlət büdcəsində ayrılmaların azalması fonunda icbari tibbi sığorta (İTS) sistemi üzrə yeni maliyyələşmə mexanizmi tətbiq ediləcək.
Valyuta.az-ın BAKU.WS-ə istinadən məlumatına görə, indiyə qədər işsiz şəxslər üçün ödənişləri dövlət qarşılayırdısa, 2026-cı ildən bəzi kateqoriyalar sığorta haqlarını özləri ödəməli olacaqlar.
Qanuna təklif edilən dəyişikliklərə əsasən, əmək qabiliyyəti olduğu halda rəsmi gəlir göstərməyən şəxslər hər ay minimum əməkhaqqının 4 faizi həcmində – hazırkı hesablamaya görə 16 manat – icbari tibbi sığorta haqqı ödəyəcəklər. Bu, gəlirini qeyri-rəsmi əldə edən, lakin əmək münasibətlərində iştirak etməyən bütün vətəndaşlara şamil olunacaq.
Dəyişikliklər sosial həssas qrupları əhatə etmir. Aşağıdakılar ödənişdən azad olunacaq:
Əlilliyi olan şəxslər
Pensiyaçılar
Uşaqlar.
Bundan başqa, evdar və şəxsi gəliri olmayan qadınların sığortası yenə də dövlət vəsaiti hesabına həyata keçiriləcək. Bu kateqoriyaya aid şəxslərin sığorta məbləğini müvafiq icra hakimiyyəti orqanı müəyyənləşdirəcək. İcbari tibbi sığorta ilə bağlı yeni mexanizm və ödəniləcək məbləğ isə qarşıdakı günlərdə məlum olacaq.
Qeyd edək ki, 2026-cı ildən icbari tibbi sığorta modeli daha fərdiləşdirilmiş maliyyələşmə prinsipi ilə fəaliyyət göstərəcək. Bu, vətəndaşların öz öhdəliklərini daha aydın görməsinə və sistemin maliyyə dayanıqlığının gücləndirilməsinə hesablanıb.

Новый механизм финансирования обязательного медицинского страхования в Азербайджане с 2026 года
С начала следующего года в условиях сокращения ассигнований в государственном бюджете будет внедрён новый механизм финансирования системы обязательного медицинского страхования (ОМС).
По информации Valyuta.az со ссылкой на BAKU.WS, если ранее выплаты для безработных покрывались государством, то с 2026 года некоторые категории граждан должны будут самостоятельно оплачивать страховые взносы.
Согласно предлагаемым изменениям в закон, лица, способные к труду, но не имеющие официального дохода, будут обязаны ежемесячно уплачивать обязательный медицинский страховой взнос в размере 4% от минимальной заработной платы — по текущим расчётам это составляет 16 манатов. Это распространяется на всех граждан, получающих доход неофициально, но не участвующих в трудовых отношениях.
Изменения не касаются социально уязвимых групп. Следующие категории освобождаются от уплаты:
Инвалиды
Пенсионеры
Дети.
Кроме того, страховое обеспечение домохозяек и женщин без личного дохода будет продолжаться за счёт средств государства. Размер страхового взноса для этой категории будет установлен соответствующим исполнительным органом. Новый механизм обязательного медицинского страхования и размер взносов станут известны в ближайшие дни.
Отметим, что с 2026 года модель обязательного медицинского страхования будет работать по более индивидуализированному принципу финансирования. Это направлено на то, чтобы граждане яснее понимали свои обязательства и система была финансово устойчивее.