Baş nazir parlamentə gedəcək - Büdcə müzakirələri başlayır
Valyuta.az xəbər verir ki, 3 gün davam edəcək iclasda 2026-cı il dövlət büdcəsi layihəsi müzakirə ediləcək.
İclasda Baş nazir Əli Əsədov və digər hökumət üzvlərinin iştirak edəcəyi gözlənilir.
Üçgünlük plenar iclasların gündəliyinə ümumilikdə 8 məsələ daxil edilib:
1. "Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında" Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (birinci oxunuş).
2. "Dövlət sosial müdafiə fondunun 2026-cı il büdcəsi haqqında" Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (birinci oxunuş).
3. "İşsizlikdən sığorta fondunun 2026-cı il büdcəsi haqqında" Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (birinci oxunuş).
4. "Azərbaycan Respublikasında 2026-cı il üçün yaşayış minimumu haqqında" Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (birinci oxunuş).
5. "Azərbaycan Respublikasında 2026-cı il üçün ehtiyac meyarının həddi haqqında" Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (birinci oxunuş).
6. Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində, "Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi deputatının statusu haqqında", "Sosial sığorta haqqında", "Hərbi qulluqçuların dövlət icbari şəxsi sığortası haqqında", "Məhkəmə və hüquq mühafizə orqanları işçilərinin dövlət icbari şəxsi sığortası haqqında", "Tibbi sığorta haqqında", "Dövlət rüsumu haqqında", "Şəkərli diabet xəstəliyinə tutulmuş şəxslərə dövlət qayğısı haqqında", "Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliklərində və konsulluqlarında xidmət keçən diplomatik xidmət orqanı əməkdaşlarının dövlət icbari şəxsi sığortası haqqında", "Hemofiliya və talassemiya irsi qan xəstəliklərinə düçar olmuş şəxslərə dövlət qayğısı haqqında", "Sığorta fəaliyyəti haqqında", "İstehsalatda bədbəxt hadisələr və peşə xəstəlikləri nəticəsində peşə əmək qabiliyyətinin itirilməsi hallarından icbari sığorta haqqında", "Dağınıq skleroz xəstəliyinə tutulmuş şəxslərə dövlət qayğısı haqqında", "Uşaqların icbari dispanserizasiyası haqqında", "Gömrük tarifi haqqında", "Nağdsız hesablaşmalar haqqında" və "Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında" Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (birinci oxunuş).
7. Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin 2026-cı il üçün xərclər smetası haqqında Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin qərarının layihəsi.
8. Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatasının 2026-cı il üçün xərclər smetası haqqında Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin qərarının layihəsi.

Премьер-министр открывает бюджетные дебаты в парламенте
Как сообщает Valyuta.az, на заседании, которое продлится 3 дня, будет обсуждаться проект государственного бюджета на 2026 год.
Ожидается участие в заседании премьер-министра Али Асадова и других членов правительства.
В повестку трехдневных пленарных заседаний включены в общей сложности 8 вопросов:
1. Проект закона Азербайджанской Республики «О государственном бюджете Азербайджанской Республики на 2026 год» (первое чтение).
2. Проект закона Азербайджанской Республики «О бюджете Государственного фонда социальной защиты на 2026 год» (первое чтение).
3. Проект закона Азербайджанской Республики «О бюджете Фонда страхования от безработицы на 2026 год» (первое чтение).
4. Проект закона Азербайджанской Республики «О прожиточном минимуме на 2026 год в Азербайджанской Республике» (первое чтение).
5. Проект закона Азербайджанской Республики «Об уровне критерия потребности на 2026 год в Азербайджанской Республике» (первое чтение).
6. Проект закона Азербайджанской Республики о внесении изменений в Налоговый кодекс Азербайджанской Республики, законы Азербайджанской Республики «О статусе депутата Милли Меджлиса Азербайджанской Республики», «Об общественном страховании», «О государственном обязательном личном страховании военнослужащих», «О государственном обязательном личном страховании сотрудников судебных и правоохранительных органов», «О медицинском страховании», «О государственных пошлинах», «О государственной поддержке лиц, больных сахарным диабетом», «О государственном обязательном личном страховании сотрудников дипломатических представителей и консульств Азербайджанской Республики», «О государственной поддержке лиц, страдающих наследственными кровными заболеваниями гемофилией и талассемией», «О страховой деятельности», «О государственном обязательном страховании на случай несчастных случаев на производстве и профессиональных заболеваний», «О государственной поддержке лиц, больных рассеянным склерозом», «Об обязательном диспансерном наблюдении детей», «О таможенной тарифной системе», «О безналичных расчетах» и «О правах лиц с инвалидностью» (первое чтение).
7. Проект решения Милли Меджлиса Азербайджанской Республики о смете расходов Милли Меджлиса Азербайджанской Республики на 2026 год.
8. Проект решения Милли Меджлиса Азербайджанской Республики о смете расходов Счетной палаты Азербайджанской Республики на 2026 год.