Banklara əmanət yerləşdirməyin banklara nə kimi xeyri var?
Bir çox vətəndaş və şirkətlər müxtəlif banklara əmanət yerləşdirir. Banklara əmanət qoyan vətəndaşlar və şirkətlər pulunun qarşılığında faiz gəliri əldə edir. Bəs banklarda əmanət yerləşdirməyin banklara nə kimi xeyir var?
“FINANCE MASTERS GROUP” şirkətinin təsisçisi və baş direktoru, maliyyə və bank eksperti Xəyal Məmmədli Valyuta.az-a bildirib ki, vətəndaş banka pul qoyur, əmanət yerləşdirir və faiz gəliri əldə edir: “Banklar vətəndaşa faiz gəliri verəndə, o, bankın faiz xərci olur. Bank da bu vəsaitdən elə istifadə etməlidir ki, həm xərci ödəsin, həm də əlavə olaraq gəlir əldə etsin. Əks halda bu iş faydalı olmaz”.
Banklar yüksək maaşlı müştərilərə niyə bəzən az kredit verir?
Ekspertin sözlərinə görə, bankların iş fəaliyyəti onun üzərində qurulub ki, bank topladığı vəsaiti qısa müddətdə kredit kimi yerləşdirməyə çalışırlar: “Kredit kimi yerləşdirəndə, bank buradan gəlir əldə edir. Məsələn, bank əhalidən 10%-lə əmanət götürüb, 18% və yaxud 20%-lə yerləşdirir və bu ortada qalan fərq bankın mənfəət marjası olur. Ondan da bankların mənfəəti formalaşır”.

Множество граждан и компаний размещают вклады в различных банках. Граждане и компании, размещающие вклады в банках, получают процентный доход в обмен на свои средства. Но какую пользу банки получают от размещения вкладов?
Учредитель и генеральный директор компании «FINANCE MASTERS GROUP», финансовый и банковский эксперт Хаял Маммадли сообщил Valyuta.az, что гражданин вносит деньги в банк, размещает вклад и получает процентный доход: «Когда банки платят гражданам проценты, это является для них процентными расходами. Банк должен использовать эти средства так, чтобы покрыть свои расходы и при этом получить дополнительный доход. В противном случае этот бизнес не будет устойчивым».
Почему банки иногда выдают меньше кредитов клиентам с высокими доходами?
По словам эксперта, деятельность банков основана на том, что они стараются быстро размещать собранные средства в виде кредитов: «При размещении в виде кредита банк получает прибыль. Например, банк привлекает вклады населения под 10%, 20% или 18% и т.д., а разница между этими ставками и ставкой по кредитам образует маржу банка. Именно на этой марже формируется прибыль банков».