2025-ci il noyabrın 1-nə olan məlumata əsasən, bank müştərilərinin sayı son bir ay ərzində 114 min 775 nəfər azalıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu ilin sentyabr ayında bank müştərilərinin sayı 15 milyon 973 min 215 nəfər təşkil edib, noyabr ayında isə bu göstərici 16 milyon 117 min 990 nəfərə yüksəlib.
Statistikaya əsasən, bank müştəriləri arasında fiziki şəxslərin sayı 15 milyon 995 min 302 nəfər, hüquqi şəxslərin sayı isə 162 min 688 nəfər olub.
Məlumata görə, sentyabr və oktyabr ayları ərzində həm fiziki, həm də hüquqi şəxslərin sayı artıb. Eyni zamanda sahibkarlıqla məşğul olanların sayı da artaraq 1 milyon 165 nəfərə çatıb (düzəliş edildi).
Hesabat dövründə banklarda müştəri hesablarının sayı 53 milyon 210 min 277 ədəd təşkil edib. Bunların 41 milyon 511 min 207 ədədi cari, 690 min 445 ədədi isə depozit hesabları olub.
Fiziki şəxslərə məxsus hesabların sayı 41 milyon 86 min 665 ədəd, hüquqi şəxslərə məxsus hesablar 424 min 542 ədəd, sahibkarlıqla məşğul olanlara aid hesabların sayı isə 1 milyon 369 min 437 ədəd olub.

По состоянию на 1 ноября 2025 года количество клиентов банков за последний месяц сократилось на 114 775 человек.
Valyuta.az сообщает, что в сентябре этого года количество клиентов банков составляло 15 973 215 человек, а в ноябре этот показатель вырос до 16 117 990 человек.
Согласно статистике, среди клиентов банков количество физических лиц составило 15 995 302 человек, юридических лиц — 162 688 человек.
По данным, в течение сентября и октября наблюдался рост как числа физических, так и юридических лиц. В то же время количество занятых предпринимательской деятельностью также увеличилось, достигнув 1 165 000 человек (исправлено).
В отчётном периоде количество клиентских счетов в банках составило 53 210 277 штук. Из них 41 511 207 — текущие счета, 690 445 — депозитные счета.
Количество счетов, принадлежащих физическим лицам, составило 41 086 665 штук, юридическим лицам — 424 542 штук, предпринимателям — 1 369 437 штук.