Azərbaycanda qaz kəmərlərində olan itkilərin həcmi açıqlanıb
Bu ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycanda magistral qaz kəmərlərində 34,6 mln. kubmetr itki olub, bu da illik müqayisədə 16,9% çoxdur.
Valyuta.az "APA-Economics"-ə istinadın xəbər verir ki, 2024-cü ilin müvafiq dövründə respublika üzrə qaz kəmərlərində itkilər 29,6 mln. kubmetr təşkil edib.
Qeyd edək ki, bu ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycanda magistral qaz kəmərləri ilə 29 825 mln. kubmetr qaz nəql edilib və əvvəlki ilin müvafiq göstəricisinə nisbətən 0,9% artım müşahidə olunub.
Qaz nəqlinin 57,5%-i Bakı-Tbilisi-Ərzurum Cənubi Qafqaz boru kəməri ilə həyata keçirilib. Bu boru kəməri vasitəsilə “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağında hasil edilən qaz ixrac edilir. Belə ki, hesabat dövründə bu kəmərlə 17 135,6 mln. kubmetr qaz ötürülüb (1,98%-lik artımolub).
Xatırladaq ki, 2024-cü ilin Azərbaycanda magistral qaz kəmərlərində 47,3 mln. kubmetr itki olub, bu da illik müqayisədə 20,9% azdır.
Ötən il Azərbaycanda magistral qaz kəmərləri ilə 40 348,3 mln. kubmetr qaz nəql edilib və əvvəlki ilin göstəricisinə nisbətən 2,7% artım müşahidə olunub. Qaz nəqlinin 56,6%-i Bakı-Tbilisi-Ərzurum Cənubi Qafqaz boru kəməri vasitəsilə həyata keçirilib. Belə ki, hesabat dövründə bu kəmərlə 22 851,9 mln. kubmetr qaz ötürülüb (4,3%-lik artım).

В Азербайджане раскрыты объемы потерь газа в магистральных газопроводах
В январе–сентябре этого года в магистральных газопроводах Азербайджана потери газа составили 34,6 млн кубометров, что на 16,9 % больше в годовом сравнении.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на «APA-Economics», в соответствующем периоде 2024 года потери в газопроводах по республике составили 29,6 млн кубометров.
Отмечается, что в январе–сентябре этого года по магистральным газопроводам Азербайджана было транспортировано 29 825 млн кубометров газа, что на 0,9 % больше по сравнению с аналогичным показателем предыдущего года.
57,5 % транспортировки газа пришлось на Южно-Кавказский газопровод Баку–Тбилиси–Эрзурум. По этому трубопроводу экспортируется газ, добываемый на газоконденсатном месторождении «Шахдениз». В отчетном периоде по данному газопроводу было передано 17 135,6 млн кубометров газа (рост на 1,98 %).
Напомним, что в 2024 году потери в магистральных газопроводах Азербайджана составили 47,3 млн кубометров, что на 20,9 % меньше в годовом выражении.
В прошлом году по магистральным газопроводам Азербайджана было транспортировано 40 348,3 млн кубометров газа, и по сравнению с показателем предыдущего года наблюдался рост на 2,7 %. 56,6 % транспортировки газа было осуществлено через Южно-Кавказский газопровод Баку–Тбилиси–Эрзурум. В отчетном периоде по нему было передано 22 851,9 млн кубометров газа (рост на 4,3 %).