Azərbaycanda bank sədrləri harada təhsil alıblar? - ARAŞDIRMA
Bu şəxslər bankların strateji inkişafını formalaşdırır, gündəlik əməliyyatları nəzarətdə saxlayır və maliyyə sabitliyinin qorunmasına cavabdeh olurlar.
Valyuta.az bu yazıda Azərbaycanın aparıcı banklarında İdarə Heyətinin sədrlərinin (CEO-lar) ixtisasları və harada təhsillərini başa vurduqlarını araşdırıb:
Fərid Hüseynov, CEO, "Kapital Bank" - Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Maliyyə-kredit fakültəsində bakalavr, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Maliyyə-kredit fakültəsində magistratura təhsili alıb.
Abbas İbrahimov, СEO, "ABB" Bank - 1994-1999-cu illərdə Anadolu Türk litseyində təhsil alıb. Ali təhsilini dövlət xətti ilə Türkiyədə almışdır.1999-2003-cü illərdə Türkiyənin Ankara Universitetində İş iqtisadiyyatı üzrə bakalavr, 2003-2005-ci illərdə isə İstanbul Texniki Universitetində maliyyə istiqamətli MBA təhsili almışdır. ABŞ-ın CFA (Chartered Financial Analyst) İnstitutu tərəfindən təşkil olunan CFA proqramının 2 səviyyəsini tamamlamış, proqramın son səviyyəsinə namizəddir.
Tural Həsənov, CEO, "Azər-Türk Bank" - Təhsilini iqtisadiyyat və maliyyə sahəsində aparıcı beynəlxalq və yerli ali məktəblərdə davam etdirən şəxs 2001–2006-cı illərdə Bakı Özəl Türk Liseyində orta təhsil almış, daha sonra 2006–2011-ci illərdə Orta Doğu Texniki Universitetində (Middle East Technical University) iqtisadiyyat ixtisası üzrə bakalavr dərəcəsini fərqlənmə ilə tamamlamışdır. 2011-2012-ci illərdə Böyük Britaniyanın nüfuzlu Exeter Universitetində maliyyə və menecment ixtisası üzrə magistr təhsili almış, 2024-cü ilin sentyabr ayından etibarən isə London Business School-da Executive MBA proqramı üzrə təhsilini davam etdirir.
Davit Tsiklauri, CEO, "AccessBank" - London Biznes Məktəbindən MBA dərəcəsinə malikdir.
Heybət Qədirov, CEO (Müvəqqəti), "Unibank" - Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində Bakalavr və magistr dərəcəsini - Maliyyə və kredit ixtisası üzrə alıb.
Orxan Qarayev, CEO, "Turan Bank" - Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC).
Aydın Hüseynov, СEO, "Rabitəbank" - 1996-2000-ci illərdə Türkiyə Cümhuriyyətnin Egey Universitetində Tətbiqi Riyaziyyat ixtisası üzrə Bakalavr, 2000-2002-ci illərdə Ankara Universitetində Tətbiqi Riyaziyyat ixtisası üzrə Magistr və 2002-2005-ci illərdə həmin Universitetdə Tətbiqi Riyaziyyat ixtisası üzrə Doktorantura təhsilini tamamlayaraq Riyaziyyat üzrə Fəlsəfə Doktoru elmi dərəcəsi almışdır. Fəlsəfə Doktoru elmi dərəcəsi Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən nostrifikasiya olunmuşdur. 2014-cü ildən başlayaraq Bakı Dövlət Universitetində Riyazi İqtisadiyyat Kafedrasında Elmlər Doktoru elmi dərəcəsi üçün təhsilini bu günə qədər davam etdirməkdədir. 2012-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən Dosent elmi adı verilmişdir.
Cavid Quliyev, CEO, "Paşa Bank" - Azərbaycan Dillər Universitetində “Xarici dillər” ixtisası üzrə bakalavr təhsilini (1994), Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində isə “Maliyyə və kredit” ixtisası üzrə ikinci ali təhsilini (2000) tamamlamışdır. 1999-cu ildə HSBC Qrupunun İdarəetmə Kollecini (Executive Training Management College) bitirmişdir.
Amid Qənbərov, СEO, "AFB Bank" - 2000-2004-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti "İqtisadiyyatın tənzimlənməsi" ixtisası üzrə bakalavr pilləsini, 2004-2006–cı illərdə isə həmin universitetin magistr pilləsini bitirmişdir.
Həsən Quliyev, CEO, "Bank of Baku" - Bakalavr təhsilinə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (Xüsusi istedadlar qrupu – XİQ) yiyələnib. O, təhsilini magistr dərəcəsi ilə davam etdirərək öncə UNEC-də maliyyə üzrə MBA, sonra ADA Universiteti – “Maastricht School of Management”də EMBA təhsili alıb.
Kamran Məcidov, CEO, "Xalq bank" - 2002-ci ildə Xəzər Universitetinin Maliyyə və Kredit fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 2005-2007-ci illərdə Norvec Biznes Ali Məktəbində (Norwegian Business School, BI) təhsil alaraq Maliyyə və iqtisadiyyat ixtisası üzrə magistr dərəcəsinə yiyələnib. 2007-2010-cu illərdə Xəzər Universitəsində Maliyyə Menecmenti fənni üzrə mühazirələr oxuyub. 2014-2015-ci illərdə ABŞ-ın Harvard Universitetinin (Harvard Business School) “Executive Education” proqramları çərçivəsində “İdarəetmə və Menecment üzrə təkmilləşdirmə kursu”nu (Program for Leadership Development) bitirərək həmin universitetin məzunu statusunu qazanıb.
Kənan Orucov, CEO, "ASB" - 1994-cü ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetini iqtisadçı ixtisası üzrə bitirmişdir.
Mete Şamil Öztürk, CEO, "Yapı Kredi Bank Azərbaycan" - Bakalavr təhsilini Anadolu Universitetinin İqtisadiyyat və İnzibati Elmlər fakültəsində bitirmişdir.
Selçuk Demir, СEO, "Ziraat Bank Azərbaycan" - 1989-cu ildə Anadolu Universitetində bakalavr pilləsi üzrə təhsilini başa vurduqdan sonra İstanbul Ticarət Universitetində Beynəlxalq Bankçılıq və Maliyyə ixtisası üzrə Magistr dərəcəsini və İstanbul Universiteti İqtisadiyyat Fakültəsində İqtisad elmləri doktoru dərəcəsi ilə tamamladı.
Rüfət Kərimov, CEO, "Bank Avrasiya" - 1985-ci ildə Azərbaycan Texniki Universitetinin "Radiotexnika" fakultəsini bitirmişdir.
Tariyel İsmayılov, CEO, "Bank Respublika" - 2003-cü ildə Milli Aviasiya Akademiyasını bitirib. 2007-ci ildə isə Azərbaycan Texnologiya Universitetini "İnzibati İdarəetmə" ixtisasını bitirib.
Mahir Nəcəfov, CEO (Müvəqqəti), "Premium Bank" - Azərbaycan Politexnik Universitetinin “Maşınqayırma texnologiyası” fakültəsini “Mühəndis-Mexanik” ixtisası üzrə Magistr dərəcəsi ilə bitirib.

Где учились руководители банков Азербайджана:
Банки, действующие в Азербайджане, управляются определёнными должностными лицами — генеральными директорами (CEO). Они формируют стратегическое развитие банков, контролируют ежедневные операции и отвечают за поддержание финансовой стабильности.
В данном материале Valyuta.az изучил, какое образование получили председатели правлений (CEO) ведущих банков страны и в каких учебных заведениях они завершили своё обучение.
Фарид Гусейнов, CEO, Kapital Bank — окончил бакалавриат и магистратуру по специальности «Финансы и кредит» в Азербайджанском государственном экономическом университете.
Аббас Ибрагимов, CEO, ABB Bank — в 1994–1999 годах обучался в Анатолийском турецком лицее. Высшее образование получил в Турции по государственной линии. В 1999–2003 годах — бакалавр по экономике труда Анкарского университета, в 2003–2005 годах — MBA по финансам в Стамбульском техническом университете. Завершил два уровня программы CFA, является кандидатом последнего уровня.
Турал Гасанов, CEO, Azər-Türk Bank — среднее образование получил в Бакинском Частном Турецком Лицее (2001–2006). В 2006–2011 годах с отличием окончил бакалавриат по экономике в Ближневосточном техническом университете (Middle East Technical University). В 2011–2012 годах получил степень магистра по финансам и менеджменту в престижном Университете Эксетера (Великобритания). С сентября 2024 года обучается по программе Executive MBA в London Business School.
Давит Циклаури, CEO, AccessBank — имеет степень MBA Лондонской бизнес-школы.
Хейбат Гадиров, исполняющий обязанности CEO, Unibank — получил степени бакалавра и магистра по специальности «Финансы и кредит» в Азербайджанском государственном экономическом университете.
Орхан Гараев, CEO, Turan Bank — выпускник Азербайджанского государственно­го экономического университета (UNEC).
Айдын Гусейнов, CEO, Rabitəbank — окончил бакалавриат (1996–2000) и магистратуру (2000–2002) по специальности «Прикладная математика» в Эгейском и Анкарском университетах соответственно. В 2002–2005 годах завершил докторантуру по прикладной математике в Анкарском университете и получил степень PhD. Степень прошла нострификацию в АКК. С 2014 года продолжает обучение на степень доктора наук на кафедре математической экономики БГУ. В 2012 году получил учёное звание доцента.
Джавид Гулиев, CEO, Pasha Bank — бакалавр по специальности «Иностранные языки» (1994) Азербайджанского университета языков, второе высшее образование — «Финансы и кредит» (2000) в Азербайджанском государственно­м экономическом университете. В 1999 году окончил Управленческий колледж HSBC (Executive Training Management College).
Амид Ганбаров, CEO, AFB Bank — окончил бакалавриат (2000–2004) и магистратуру (2004–2006) по специальности «Регулирование экономики» в Азербайджанском государственно­м экономическом университете.
Гасан Гулиев, CEO, Bank of Baku — получил бакалаврскую степень в UNEC (группа особых талантов — XİQ). Обучался по программе MBA по финансам в UNEC, а затем по программе EMBA в ADA University совместно с Maastricht School of Management.
Камран Меджидов, CEO, Xalq Bank — в 2002 году окончил факультет «Финансы и кредит» Хазарского университета с отличием. В 2005–2007 годах получил степень магистра по финансам и экономике в Norwegian Business School (BI). В 2007–2010 годах преподавал курс «Финансовый менеджмент» в Хазарском университете. В 2014–2015 годах окончил программу Harvard Business School «Program for Leadership Development» и получил статус выпускника.
Кянан Оруджов, CEO, ASB — окончил Азербайджанский государственный экономический университет в 1994 году по специальности «Экономист».
Мете Шамиль Озтюрк, CEO, Yapı Kredi Bank Azərbaycan — окончил бакалавриат факультета экономики и административных наук Анатолийского университета.
Сельчук Демир, CEO, Ziraat Bank Azərbaycan — после бакалавриата в Анатолийском университете (1989) получил степень магистра по международному банковскому делу и финансам в Стамбульском торговом университете, а затем степень доктора экономических наук в Стамбульском университете.
Руфат Керимов, CEO, Bank Avrasiya — окончил факультет «Радиотехника» Азербайджанского технического университета (1985).
Тарийел Исмайылов, CEO, Bank Respublika — в 2003 году окончил Национальную авиационную академию. В 2007 году завершил обучение в Азербайджанском технологическом университете по специальности «Административное управление».
Махир Наджафов, исполняющий обязанности CEO, Premium Bank — магистр по специальности «Инженер-механик» факультета «Технология машиностроения» Азербайджанского политехнического университета.