Azərbaycana gətirilən bu avtomobillər bahalaşa bilər
Valyuta.az Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, Gürcüstanın Daxili İşlər Nazirliyinin Xidmətlər Agentliyi tərəfindən hazırlanmış qanun layihəsinə əsasən, bu ölkədə xarici vətəndaşların aldığı və ya təkrar ixrac etdiyi nəqliyyat vasitələri ilə bağlı rüsumların artırılması nəzərdə tutulur. Mövcud qaydalara əsasən, tranzit nömrə nişanı üçün rüsum 50 laridən 370 lariyə qaldırılacaq. Bu isə hazırkı məzənnə ilə 32 manat əvəzinə 233 manat təşkil edir.
Bundan əlavə, avtomobillər üçün ekspertiza aktının hazırlanması üzrə ödəniş 100 laridən 180 lariyə yüksəldiləcək ki, bu da 63 manatdan 113 manata qədər artım deməkdir. Eyni zamanda, ixrac üçün gömrük bəyannaməsinin doldurulmasına görə tutulan rüsum 130 laridən 200 lariyə qaldırılacaq. Bu məbləğ təxminən 126 manata bərabərdir.
Avtomobil satışı üzrə ekspert Eldəniz Cəfərovun sözlərinə görə, Gürcüstan tərəfi bu addımı artan tələb fonunda atmağı planlaşdırır.
ABŞ-dən gətirilən avtomobillərin böyük əksəriyyəti Poti limanı vasitəsilə qeyd olunan prosedurlardan keçir və rüsumların artırılması birbaşa alıcılara təsir göstərir. Bu halda, Gürcüstan yolu ilə Azərbaycana daxil olan avtomobillərin qiymətlərində də ciddi bahalaşma gözlənilir.

Стоимость автомобилей, ввозимых в Азербайджан через Грузию, может вырасти.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Хазар ТВ, согласно законопроекту, подготовленному Служебным агентством Министерства внутренних дел Грузии, предусмотрено увеличение сборов за транспортные средства, приобретённые иностранными гражданами или повторно реэкспортируемые в этой стране. В соответствии с действующими правилами, плата за транзитный номерной знак будет увеличена с 50 лари до 370 лари. По нынешнему курсу это составляет 233 маната вместо 32 манат.
Кроме того, плата за оформление экспертного акта для автомобилей будет увеличена с 100 лари до 180 лари, что означает рост с 63 до 113 манатов. Также сбор за заполнение таможенной декларации на экспорт будет увеличен с 130 лари до 200 лари. Эта сумма примерно равна 126 манатам.
По словам эксперта по продаже автомобилей Эльдениза Джафарова, грузинская сторона планирует пойти на этот шаг на фоне растущего спроса.
Большинство автомобилей, привозимых из США, проходят указанные процедуры через порт Поти, и повышение сборов напрямую влияет на покупателей. В этом случае ожидается значительное увеличение цен на автомобили, поступающие в Азербайджан через грузинский маршрут.