Azərbaycan-Gürcüstan qatarlarının hərəkəti nə zaman bərpa olunacaq?
İlin sonunadək Azərbaycanla Gürcüstan arasında dəmiryolunda sərnişindaşımanın bərpa olunacağına dair iddialar yayılıb. Lakin hələ də bu istiqamətdə addım atılmayıb.
Bu istiqamətdə hər hansı hazırlıq işlərinin gedib-getmədiyi maraq doğurur.
“Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-dən Valyuta.az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, hər iki ölkə arasında sərnişin qatarlarının gediş-gəlişi ilə bağlı məsələ quru sərhədlərin bağlı olması ilə əlaqədardır:
“Koronavirus infeksiyasının ölkə ərazisində yayılması, onun törədə biləcəyi fəsadların qarşısının alınması məqsədilə Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 12 sentyabr tarixli 336 nömrəli Qərarı ilə Azərbaycan Respublikasının ərazisində xüsusi karantin rejimi tətbiq olunub, hazırda da davam edir və ölkənin quru sərhədləri bağlıdır. Bununla əlaqədar qatarlarla beynəlxalq istiqamətlərdə sərnişindaşıma fəaliyyəti 2020-ci ildən etibarən dayandırılıb”.
Milli Məclisin Azərbaycan-Gürcüstan Parlamentlərarası İşçi Qrupunun üzvü Vüqar İskəndərov saytımıza açıqlamasında qeyd edib ki, sərhəd-gömrük sərnişin nəqliyyatı qaydaları və digər məsələlər hələ dəqiqləşdirilməyib:
“Azərbaycanla Gürcüstan dəmir yolları arasında artıq uzun zamandır ki, qatarların fəaliyyəti dayandırılıb. 2025-ci ildə reyslərin yenidən işə düşəcəyi ilə bağlı münasibət vardı. Ancaq hələ bu məsələ həllini tapmayıb. Qatar reyslərinin bərpası üçün texniki və inzibati hazırlıqlarla bağlı işlərin görülməsinə ehtiyac var. Gürcüstan tərəfi qeyd etmişdi ki, onlar tərəfindən bu işlərə başlanılıb və Azərbaycan tərəfində də müvafiq idarə bu məsələ ilə məşğuldur. Bu mənada həm də sərhəd-gömrük sərnişin nəqliyyatı qaydaları və digər məsələlər də hələ dəqiqləşdirilib razılaşdırılmayıb. Bunlar texniki məsələlərdir. Əsas olaraq, qarşılıqlı şəkildə sərnişin qatarlarının gediş-gəlişi daha çox insanları düşündürür. Bununla bağlı hökumətdən hər hansı məlumat verilməyib”.
V.İskəndərov vurğulayıb ki, quru sərhədlərin bağlı qalmasının səbəblərini ən dərindən dövlət başçısı və müvafiq orqanlar bilir:
“Sərhədlərin bağlı qalmasının səbəbləri bir neçə aspektdən izah edilib. Cənab Prezident parlamentdəki çıxışında da bu məsələyə toxunub. Sözün əsl mənasında bu, ölkə başçısının bir çox məsələləri uzaqgörənliklə bilməsi, düşünməsi, baş verə biləcək hansısa hadisələrin qarşısının preventiv olaraq alınması ilə bağlıdır. Elə məsələlər var ki, ölkə başçısı və müvafiq orqanlar bunları daha dərindən bilir və bunun üçün vacib addımları atır. Hazırda Azərbaycan dövlətinin ümdə vəzifəsi dövlətimizin, əhalimizin təhlükəsizliyinin təmin edilməsidir.
Hər halda sərhədlərin açılması, eləcə də Gürcüstana sərnişin qatarlarının gediş-gəlişinin təmin olunması istiqamətində vaxtın elan ediləcəyi ehtimalı yaxın günlərdə görünmür. Amma hazırlıqların başlanması, texniki işlərin görülməsi bu məsələnin öz həllini tapacağını göstərir. Hökumət lazım olan anda bununla bağlı qərar verəcək”.

Когда откроют границы? Перспективы запуска пассажирских поездов Азербайджан–Грузия
До конца года были распространены утверждения о возобновлении пассажирских перевозок по железной дороге между Азербайджаном и Грузией. Однако до сих пор в этом направлении никаких шагов не предпринято.
Возникает интерес, ведется ли какая-либо подготовительная работа в этом направлении.
В ответ на запрос Valyuta.az из АО «Азербайджанские Железные Дороги» сообщили, что вопрос движения пассажирских поездов между двумя странами связан с закрытием сухопутных границ:
«В связи с распространением коронавирусной инфекции на территории страны и во избежание возможных негативных последствий постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики № 336 от 12 сентября 2020 года на территории Азербайджана был введен особый режим карантина, который продолжается до сих пор, и сухопутные границы страны закрыты. В связи с этим с 2020 года международные пассажирские перевозки железнодорожным транспортом были приостановлены».
Член Межпарламентской рабочей группы Азербайджан–Грузия Милли Меджлиса Вугар Искендеров в интервью нашему сайту отметил, что правила пассажирских перевозок на границе и таможне, а также другие вопросы до сих пор не уточнены:
«Движение поездов между железными дорогами Азербайджана и Грузии давно приостановлено. Ранее сообщалось, что рейсы возобновятся в 2025 году. Однако данный вопрос пока не решен. Для восстановления движения поездов необходимо провести технические и административные подготовительные работы. Грузинская сторона заявляла, что работы уже начаты, а соответствующее управление в Азербайджане занимается этим вопросом. В этом контексте правила пассажирских перевозок на границе и таможне и другие аспекты также не уточнены и не согласованы. Это технические вопросы. Основное же беспокойство вызывает возобновление пассажирского сообщения, которое волнует многих людей. От правительства никаких сообщений по этому поводу не поступало».
В. Искендеров подчеркнул, что причины закрытия сухопутных границ лучше всего известны главе государства и соответствующим органам:
«Причины сохранения закрытого статуса границ были объяснены с разных сторон. Глава государства также затронул этот вопрос в своем выступлении в парламенте. По сути, это связано с дальновидностью президента, его поддержанием безопасности и предотвращением возможных инцидентов. Есть вопросы, которые глава государства и соответствующие органы знают глубже и предпринимают необходимые шаги. Главной задачей азербайджанского государства является обеспечение безопасности страны и населения.
Тем не менее, объявление сроков открытия границ и возобновления пассажирского сообщения с Грузией пока маловероятно в ближайшие дни. Однако начало подготовительных и технических работ указывает на то, что вопрос будет решен. Правительство примет решение в нужное время».