AYNA-ya yeni səlahiyyət verildi
Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) dayanacaq məntəqələriylə əlaqədar səlahiyyətli qurum olacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, Prezident İlham Əliyevin “Avtomobil nəqliyyatı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə” Azərbaycanın 2025-ci il 31 oktyabr tarixli 280-VIIQD nömrəli Qanununun tətbiqi barədə Fərmanında əksini tapıb.
Fərmana əsasən, Şuşa şəhərinin ərazisi istisna olmaqla, müntəzəm sərnişin daşımalarını yerinə yetirən avtomobil nəqliyyatı üçün dayanacaq məntəqələri yerlərinin müəyyən edilməsini, onların quraşdırılmasını, idarə olunmasını və saxlanılmasını təmin etmək Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinə həvalə edilib.

Агентство по наземному транспорту Азербайджана станет уполномоченным органом по автобусным остановкам
28.11.2025 16:05
Агентство по наземному транспорту Азербайджана (AYNA) станет уполномоченным органом по вопросам автобусных остановок.
Как сообщает Valyuta.az, это отражено в Указе Президента Ильхама Алиева от 31 октября 2025 года № 280-VIIQD «О внесении изменений в Закон Азербайджанской Республики «Об автомобильном транспорте».
Согласно указу, за исключением территории города Шуша, определение местоположения автобусных остановок для регулярных пассажирских перевозок автомобильным транспортом, их установка, управление и обслуживание возлагается на Агентство по наземному транспорту Азербайджана.