AQTA-dan ölümcül xəstəliyə səbəb olan uşaq qidası ilə bağlı XƏBƏRDARLIQ
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının INFOSAN şəbəkəsindən daxil olan rəsmi məlumata əsasən, Amerika Birləşmiş Ştatlarında (ABŞ) "ByHeart Whole Nutrition Infant Formula" adlı uşaq qidasının istehlakı ilə əlaqədar körpələr arasında botulizm halları qeydə alınıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, ABŞ Xəstəliklərə Nəzarət və Profilaktika Mərkəzinin məlumatına görə, 2025-ci il 17 noyabr tarixinədək 13 ştat üzrə 23 şübhəli və təsdiqlənmiş yoluxma halı müəyyən edilib və onlar xəstəxanaya yerləşdirilib.
Həmçinin ABŞ-da sözügedən məhsulun bütün partiyalarının və bütün qablaşdırma formalarının istifadəsinin dərhal dayandırılması tövsiyə edilib.
Qeyd edək ki, botulizm ağır gedişli, potensial ölümcül xəstəlik olub, adətən, "clostridium botulinum" bakteriyası ilə çirklənmiş qidalarda formalaşan toksinlərin qəbulu nəticəsində yaranır. "Clostridium botulinum" bakteriyası oksigensiz mühitdə təhlükəli "botulinum" toksinlərini ifraz edir. Xəstəlik qəbizlik, iştahasızlıq, halsızlıq, zəif emosiya ifadəsi, zəif ağlama və başı şaquli tutma qabiliyyətinin azalması kimi simptomlarla təzahür edir.
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) tərəfindən aparılan araşdırma nəticəsində "ByHeart Whole Nutrition Infant Formula" adlı uşaq qidasının ölkəyə idxal edilmədiyi müəyyənləşdirilib. Lakin məhsulun Amazon.com və digər onlayn platformalar vasitəsilə şəxsi istehlak məqsədilə sifariş olunması mümkündür. Bu səbəbdən agentlik xəbərdarlıq edir ki, ölkə daxilində fərdi qaydada əldə edilən məhsulların mövcudluğu və istifadəsi potensial risk yarada bilər.
AQTA tərəfindən mövcud internet informasiya ehtiyatları və digər kommunikasiya alətləri vasitəsilə məhsulla bağlı aşkar olunmuş və potensial təhlükələr, habelə bu təhlükələrdən irəli gələn risklər barədə maraqlı şəxslər məlumatlandırılıb.
INFOSAN tərəfindən əlavə məlumat daxil olduğu təqdirdə, yenilənmiş məlumat ictimaiyyətə təqdim ediləcək.

Зафиксированы случаи ботулизма среди детей в США, связанные с детским питанием "ByHeart Whole Nutrition Infant Formula"
Согласно официальной информации, поступившей от сети INFOSAN Всемирной организации здравоохранения, в Соединённых Штатах Америки (США) зафиксированы случаи ботулизма среди детей, связанных с употреблением детского питания под названием "ByHeart Whole Nutrition Infant Formula".
По информации Valyuta.az, об этом сообщило Агентство по пищевой безопасности Азербайджана.
Отмечается, что по данным Центра по контролю и профилактике заболеваний США, по состоянию на 17 ноября 2025 года выявлено 23 подозрительных и подтверждённых случая заражения в 13 штатах, все они были госпитализированы.
Также в США рекомендовано немедленно прекратить использование всех партий и всех форм упаковки указанного продукта.
Следует отметить, что ботулизм — это тяжёлое заболевание с потенциально смертельным исходом, которое обычно возникает в результате проникновения токсинов, образующихся в пищевых продуктах, заражённых бактерией Clostridium botulinum. Бактерия Clostridium botulinum вырабатывает опасные ботулинические токсины в бескислородной среде. Заболевание проявляется запором, отсутствием аппетита, слабостью, снижением эмоциональной реакции, ослабленным плачем и снижением способности держать голову вертикально.
В ходе расследования, проведённого Агентством по пищевой безопасности Азербайджана (AQTA), установлено, что детское питание "ByHeart Whole Nutrition Infant Formula" не импортируется в страну. Однако возможен заказ продукта для личного потребления через онлайн-платформы, такие как Amazon.com и другие. По этой причине агентство предупреждает, что наличие и использование данного продукта на территории страны в индивидуальном порядке может нести потенциальный риск.
С помощью доступных интернет-ресурсов и других средств коммуникации AQTA проинформировало заинтересованные лица о выявленных и потенциальных опасностях, а также о связанных с ними рисках.
В случае поступления дополнительной информации от INFOSAN обновлённые данные будут представлены общественности.