Təxminən 20 illik "Apple" təcrübəsindən sonra Alan Day "Meta" şirkətinə keçib. O, "Reality Labs" bölməsi çərçivəsində yaradılan yeni dizayn studiyasının rəhbəri təyin olunub. Bu kadr dəyişikliyi Silikon Vadisində texnoloji güc balansında əhəmiyyətli dəyişiklik kimi qiymətləndirilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, Alan Day 2006-cı ildən "Apple"da fəaliyyət göstərib və 2015-ci ildə Coni Ayv gündəlik idarəçilikdən uzaqlaşdıqdan sonra interfeys dizayn komandalarına rəhbərlik edib.
Bu müddət ərzində o, "iPhone", "iPad", "Vision Pro" və "Apple Watch" kimi məhsulların interfeys dizaynını formalaşdırıb. Day son olaraq "iOS", "macOS" və "watchOS" sistemlərində təqdim edilən “Liquid Glass” dizayn yanaşmasının müəllifi olub və bunu "Apple"ın proqram təminatı sahəsində “növbəti fəsil” kimi dəyərləndirib.
"Meta", Alan Dayi yeni yaradılmış yaradıcı dizayn studiyasının rəhbəri kimi təqdim edir. Mark Zukerberqin təşəbbüsü ilə qurulan bu studiya dizayn, moda və texnologiya sahələrini bir araya gətirərək süni intellekt və yeni nəsil avadanlıqlar üzrə təcrübələrin inkişafına yönəlib. Studiyada Dayə əvvəllər həm "Apple", həm də "Meta"da çalışmış Billi Sorrentino və Coşua To, eləcə də "Meta"nın sənaye və metavers dizayn komandaları dəstək verəcək.
Alan Day "Meta"da əsasən süni intellektlə təchiz olunan avadanlıqlara fokuslanacaq. "Quest" seriyalı VR/AR cihazları və "Ray-Ban Meta" ağıllı eynəkləri son bir ildə "Meta"nın istehlak bazarındakı ən böyük nailiyyətləri arasında göstərilir. Mark Zukerberq bu cihazların “texnologiya ilə qarşılıqlı əlaqəni köklü şəkildə dəyişəcəyini” bildirərək Day-in rolunu strateji baxımdan xüsusi əhəmiyyətli hesab edir. Alan Day birbaşa texnologiya üzrə baş direktor Endryu Bosvörsə tabe olacaq və cihazlarda süni intellekt təcrübələrinin interfeys dizaynını formalaşdıracaq.
"Apple" tərəfində isə yaranan rəhbərlik boşluğu tezliklə doldurulub. CEO Tim Kuk Alan Dayin yerinə Stefan Lemayın təyin olunduğunu açıqlayıb. 1999-cu ildən bu yana "Apple"da çalışan Lemay, demək olar ki, bütün əsas interfeys dizayn layihələrində iştirak etmiş təcrübəli mütəxəssisdir. Şirkət dizaynın "Apple" üçün “mövcudluq baxımından birinci dərəcəli prioritet” olaraq qalacağını vurğulayır.
"Meta"nın "Apple" və "OpenAI" kimi rəqib şirkətlərdən yüksək ixtisaslı kadrları cəlb etməsi getdikcə sürətlənir. Qeyd edək ki, yaxın günlərdə "Apple"ın süni intellekt strategiyasına rəhbərlik edən Con Ciannandrea da vəzifəsini tərk etdiyini açıqlamışdı. Alan Day-in "Meta"ya keçidi isə dizaynın texnoloji rəqabətdə nə dərəcədə strateji əhəmiyyət daşıdığını bir daha göstərir.

Алан Дэй после 20 лет в Apple переходит в Meta во главе новой дизайн-студии
После примерно 20 лет работы в компании "Apple" Алан Дэй перешёл в компанию "Meta". Он был назначен руководителем новой дизайн-студии, созданной в рамках подразделения "Reality Labs". Эта кадровая перестановка рассматривается как значительное изменение баланса технологических сил в Кремниевой долине.
По информации Valyuta.az, Алан Дэй трудился в "Apple" с 2006 года, а после того как Джони Айв отошёл от повседневного управления в 2015 году, возглавил команды по интерфейсному дизайну.
За это время он сформировал дизайн интерфейса таких продуктов, как "iPhone", "iPad", "Vision Pro" и "Apple Watch". Последним его достижением стало авторство подхода к дизайну “Liquid Glass”, представленного в системах "iOS", "macOS" и "watchOS". Он охарактеризовал его как «следующую главу» в программном обеспечении компании "Apple".
Компания "Meta" представила Алана Дэя в качестве руководителя недавно созданной творческой дизайн-студии. Эта студия, созданная по инициативе Марка Цукерберга, объединяет направления дизайна, моды и технологий, направленные на развитие опыта в области искусственного интеллекта и оборудования нового поколения. В студии Дэю будут помогать Билли Соррентино и Джошуа То, ранее работавшие как в "Apple", так и в "Meta", а также команды по дизайну индустрии и метавселенной из "Meta".
В "Meta" Алан Дэй будет сосредоточен преимущественно на оборудовании с искусственным интеллектом. Серия устройств виртуальной и дополненной реальности "Quest" и умные очки "Ray-Ban Meta" считаются одними из крупнейших потребительских достижений компании за последний год. Марк Цукерберг отметил, что эти устройства «коренным образом изменят взаимодействие с технологиями» и подчеркнул стратегическую важность роли Дэя. Алан Дэй будет подчиняться непосредственно техническому директору Эндрю Босвортсу и займётся формированием дизайна интерфейсов искусственного интеллекта в устройствах.
Тем временем, в "Apple" вакансию руководителя быстро заполнили. Генеральный директор Тим Кук объявил о назначении Стефана Лемэя на место Алана Дэя. Лемэй работает в "Apple" с 1999 года, и он является опытным специалистом, принимавшим участие практически во всех ключевых проектах интерфейсного дизайна компании. В компании подчёркивают, что дизайн остаётся для "Apple" «приоритетом первого порядка с точки зрения существования».
Конкуренция "Meta" за высококвалифицированных специалистов из таких компаний, как "Apple" и "OpenAI", усиливается с каждой неделей. Напомним, что недавно Джон Чианндреа, который руководил стратегией искусственного интеллекта в "Apple", также покинул свою должность. Переход Алана Дэя в "Meta" вновь демонстрирует, насколько стратегически важную роль дизайн играет в технологической конкуренции.