1,4 milyonluq işlə bağlı məhkəmə başa çatdı - Direktor və menecerlərinə hökm oxundu
Zamin Əmlak Agentliyinin direktoru Oqtay Zərbəliyev və agentliyin menecerləri Orxan Əliyevlə Natiq Şahmuradovun cinayət işi üzrə məhkəmə istintaqı yekunlaşıb.
Valyuta.az Qaynarinfo-ya istinadən xəbər verir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində Cinayət Məcəlləsinin 178.3.1-ci (Dələduzluq - mütəşəkkil dəstə tərəfindən törədildikdə) maddəsi ilə mühakimə olunan adıçəkilən şəxslərə hökm oxunub.
Hakim Nigar İmanovanın çıxardığı hökmə əsasən Oqtay Zərbəliyev 7 il, Orxan Əliyev 5 il, Natiq Şahmuradov isə 6 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
İş materiallarına əsasən, müttəhimlər qabaqcadan əlbir olub cinayət əlaqəsinə girərək bir qrup şəxs halında agentliyə müraciət edən şəxslərə qarşı dələduzluq ediblər. Onlar zərərçəkənlərə güzəştli şərtlərlə ipoteka vasitəsilə mənzil almaqda kömək edəcəkləri barədə yalan vədlər veriblər. Dəymiş maddi ziyanın məbləği ümumilikdə 1 490 200 manat təşkil edir.
Hər üç şəxs hüquq-mühafizə orqanlarına şikayətlərdən sonra saxlanılıb və onlara dələduzluq ittihamı irəli sürülüb.
Maraqlıdır ki, ortada sübutlar olmasına baxmayaraq, hər üçü məhkəmə zamanı verilmiş ittiham üzrə özlərini təqsirli bilməyib.

Завершилось судебное разбирательство по уголовному делу в отношении директора агентства недвижимости «Zamin Əmlak Agentliyi» Октая Зарбалиева и менеджеров агентства Орхана Алиева и Натига Шахмурадова.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Qaynarinfo, в Бакинском суде по тяжким преступлениям был оглашён приговор указанным лицам, обвиняемым по статье 178.3.1 Уголовного кодекса (мошенничество, совершённое организованной группой).
Согласно приговору, вынесенному судьёй Нигяр Имановой, Октая Зарбалиева приговорили к 7 годам лишения свободы, Орхана Алиева — к 5 годам, а Натига Шахмурадова — к 6 годам лишения свободы.
Согласно материалам дела, подсудимые заранее вступили в преступный сговор и, действуя группой лиц, совершили мошенничество в отношении граждан, обращавшихся в агентство. Они давали потерпевшим заведомо ложные обещания «помочь» в приобретении жилья по льготным условиям через ипотеку. Общая сумма причинённого материального ущерба составила 1 490 200 манат.
Все трое были задержаны после поступления жалоб в правоохранительные органы, им было предъявлено обвинение в мошенничестве.
Примечательно, что, несмотря на наличие доказательств в материалах дела, в ходе судебного процесса все трое подсудимых не признали себя виновными по предъявленному обвинению.