ABŞ Prezidenti Donald Tramp bütün ölkələrdən gələn idxala 10 %-lik rüsumların tətbiqini nəzərdə tutan fərman imzaladığını bəyan edib.
"Report" xəbər verir ki, Tramp bununla bağlı müvafiq paylaşımı fevralın 20-də "Truth Social" şəbəkəsində edib.
Ağ Ev rəhbərinin sözlərinə görə, o, Oval kabinetdə bütün ölkələrə qarşı tətbiq olunacaq və demək olar ki, dərhal qüvvəyə minəcək 10 %-lik qlobal rüsum haqqında fərman imzalayıb.
Bundan əvvəl Amerika lideri, ABŞ Ali Məhkəməsinin prezident administrasiyası tərəfindən idxal rüsumları mexanizminin tətbiqinə qarşı çıxardığı qərar fonunda ölkəyə gələn bütün idxala 10 % həcmində rüsum tətbiq edəcəyini bildirmişdi. Onun sözlərinə görə, bu rüsum üç gündən sonra qüvvəyə minməlidir. Ağ Ev rəhbəri izah edib ki, bu zaman "milli təhlükəsizlik"lə bağlı tarifləri qüvvədə saxlayacaq.
ABŞ Ali Məhkəməsi cümə günü prezident administrasiyasının beynəlxalq fövqəladə hallar zamanı iqtisadi səlahiyyətlər haqqında qanunu bəhanə gətirərək digər ölkələrə qarşı idxal rüsumları tətbiq etməsini səlahiyyətlərin aşılması kimi tanıyıb. Eyni zamanda, Ali Məhkəmə instansiyası ABŞ-nin daha əvvəl rüsum şəklində ödənilmiş vəsaitləri geri qaytarıb-qaytarmamalı olduğuna aydınlıq gətirməyib.

Президент США Дональд Трамп заявил о подписании указа, предусматривающего введение 10%-ной пошлины на импорт из всех стран.
Об этом сообщает «Report» со ссылкой на соответствующее сообщение Трампа, опубликованное 20 февраля в социальной сети «Truth Social».
По словам главы Белого дома, он подписал указ в Овальном кабинете, который предусматривает 10%-ную глобальную пошлину, применимую ко всем странам и вступающую в силу практически немедленно.
Ранее американский лидер заявлял, что намерен ввести 10%-ную пошлину на весь импорт в США на фоне решения Верховного суда США, оспаривающего механизм введения импортных пошлин администрацией президента. По его словам, данная пошлина должна вступить в силу через три дня. Глава Белого дома пояснил, что при этом останутся в силе тарифы, связанные с «национальной безопасностью».
Верховный суд США в пятницу признал применение администрацией президента импортных пошлин в качестве превышения полномочий, сославшись на Закон об экономических полномочиях во время международных чрезвычайных ситуаций. При этом суд не дал разъяснений относительно того, следует ли возвращать ранее уплаченные суммы в виде пошлин.