Şirkətlər işçilərinin sosial media paylaşımlarına qarışa bilərmi?
Hər hansı bir mövzu ilə bağlı işçi öz sosial media hesabında fikir bildirir. Bu zaman paylaşımlarında çalışdığı şirkətin adını çəkmədən yalnız şəxsi mövqeyini ifadə etdiyini bildirir və bunun şəxsi profili çərçivəsində həyata keçirildiyini vurğulayır. Bununla belə, şirkət tərəfindən qeyd olunur ki, paylaşımın şəxsi sosial media hesabında edilməsi və şirkətin adının çəkilməməsi işçinin məsuliyyətini aradan qaldırmır. Belə ki, işçi həmin şirkətin əməkdaşı olduğu üçün şəxsi sosial media hesabında paylaşdığı fikirlərə və paylaşımların məzmununa daha diqqətlə yanaşmalıdır.
Ümumiyyətlə, şirkətlər işçilərin sosial mediada yazdıqları fikirlərə qarışa bilərmi?
İnsan Resursları üzrə ekspert, Karyera və Liderlik üzrə holistik kouç Nərgiz Seyidzadə Valyuta.az-a bildirib ki, sosial şəbəkə profili hər bir şəxsin şəxsi ünvanı hesab olunur və prinsip etibarilə, həmin şəxsin fərdi sərhədləri çərçivəsində qiymətləndirilməlidir:
"Lakin şəxs eyni zamanda müəyyən bir qurumda çalışırsa, ictimaiyyət bunu belə qəbul etmiş olur. Bu təmsilçilik yalnız iş mühiti ilə məhdudlaşmır, fərdin şəxsi davranışları da dolayısı ilə çalışdığı təşkilatla əlaqələndirilə bilər. Məsələn, bir əməkdaş hardasa istirahət zamanı etik baxımdan birmənalı qarşılanmayan davranış sərgilədikdə, cəmiyyətdə belə bir fikir formalaşa bilər ki, həmin qurumda bu cür yanaşmaya malik insanlar çalışır. Bu yanaşmanın düzgün olub-olmaması ayrıca müzakirə mövzusudur, lakin fakt ondan ibarətdir ki, bu cür hallar baş verir və şirkət haqqında yaranan ümumi rəyə, yəni reputasiyaya təsir göstərir. Məhz bu səbəbdən yazılmamış qaydalar anlayışı formalaşır. Yazılı qaydalar əsasən şəxsi sərhədləri qoruyur və hüquqi çərçivəni müəyyən edir. Yazılmamış qaydalar isə daha çox ictimai münasibətlərə və reputasiya faktoruna əsaslanır. Şəxs nə qədər vurğulasa da ki, bu onun şəxsi sərhədləridir, faktiki olaraq şirkətdə çalışdığı müddətdə onun davranışları “bu qurumda belə düşüncəyə və yanaşmaya malik insanlar işləyir” kimi ümumi təsəvvür yarada bilər. Bu da istər-istəməz təşkilatın daxilində öz əksini tapır. İşçinin davranışları dolayısıyla şirkətin reputasiyasına mənfi təsir göstərirsə, məsələ hüquqi xəbərdarlıq və ya qanuni tədbir çərçivəsində deyil, daha çox qeyri-rəsmi məlumat mübadiləsi və söhbət səviyyəsində gündəmə gələ bilər. Bu, təzyiq və ya “bulling” formasında ifadə oluna bilməz. Çünki əməkdaş hər hansı qanun pozuntusuna yol verməyibsə, heç kəsi təhqir etməyib, alçaltmayıb və ya aşağılamayıbsa, ona qarşı rəsmi qarşılıqlı cavab tətbiq edilə bilməz".
N.Seyidzadə qeyd edib ki, bu cür hallarda yalnız söhbət əsnasında, şirkətin necə çətin vəziyyətə düşə biləcəyi barədə fikir bildirilməsi mümkündür:
"Eyni zamanda əməkdaşın seçim azadlığı var: o, bu yanaşmanı qəbul edə də bilər, etməyə də. Əgər qəbul edərsə, mövcud qaydalar çərçivəsində fəaliyyətini davam etdirir. Əgər qəbul etməzsə, həmin şirkətdə bu yanaşma ilə işləməyə davam edib-etməmək barədə qərar vermək onun ixtiyarındadır. Bu, qarşılıqlı seçim məsələsidir. Həm şirkət, həm də əməkdaş öz mövqeyində qala bilər. Lakin hər kəs anlamalıdır ki, edilən seçimlərin müəyyən nəticələri olur və münasibətlərin formalaşması da məhz bu seçimlərə əsaslanır. Şirkətin maraqları nəzərə alınmadan atılan addımlar yazılmamış qaydalar çərçivəsində münasibətlərə təsir göstərə bilər. Məsələn, bəzi hallarda yalnız qanun və daxili təlimatlarla deyil, insani münasibətlər əsasında formalaşan jestlər olur: əməkdaşın şəxsi xahişinə anlayışla yanaşılması və ya əlavə dəstək göstərilməsi kimi. Lakin bu cür münasibətlər də məhz qarşılıqlı etimad və ümumi yanaşmadan asılıdır və müəyyən hallarda baş verməyə bilər. Eyni zamanda vurğulanmalıdır ki, əvvəlcədən razılaşdırılmış müqavilə şərti və ya yazılı öhdəlik olmadıqca, əməkdaşa qarşı hüquqi məhdudiyyət, təzyiq və ya münasibətlər səviyyəsində belə “bulling” tətbiq edilə bilməz. Söhbət yalnız yazılmamış qaydaların çərçivəsində, münasibətlər və ünsiyyət səviyyəsində olan yanaşmadan gedir".
Mövzu ilə bağlı "SAT Group” şirkətinin həmtəsisçisi, idarəçi və biznes konsultant Anar Bayramov da fikir bildirib.
Onun sözlərinə görə, ümumilikdə hər bir şəxs fərd olaraq müstəqildir: "Lakin eyni zamanda çalışdığı şirkətin mənafelərini nəzərə almaq və qorumaq məsuliyyəti daşıyır. Əgər əməkdaşın sosial şəbəkələrdə paylaşdığı postlar şirkətin maraqları ilə ziddiyyət təşkil edirsə, bu halda maraqların uzlaşmaması məsələsi gündəmə gəlir. Belə vəziyyətlərdə şirkət rəhbərliyinin həmin şəxsi dialoqa və uzlaşmaya dəvət etməsi tam məntiqlidir və burada problemli bir məqam yoxdur. Əsas şərt ondan ibarətdir ki, bu prosesdə heç bir tərəf öz mövqeyindən sui-istifadə etməsin. Digər tərəfdən, əgər əməkdaşın davranışı şirkətin dəyərləri və korporativ mədəniyyəti ilə uyğunluq təşkil etmirsə, rəhbərlik mövqe ortaya qoymalı və bu məsələ ilə bağlı həmin işçi ilə açıq şəkildə danışmalıdır".
"Məsələn, əgər şirkətin korporativ mədəniyyəti nifrət xarakterli çıxışları, davamlı neqativ paylaşım və destruktiv davranışları qəbul etmirsə və əməkdaşlardan birinin mütəmadi olaraq bu tip postlar paylaşdığı müşahidə olunursa, bu halda rəhbərliyin müdaxilə etməsi, mövzunu müzakirə etməsi və müvafiq addımlar atması təbiidir", - deyə A.Bayramov əlavə edib.

Сотрудник высказывает свое мнение по той или иной теме в личном аккаунте в социальной сети. При этом он подчеркивает, что выражает исключительно личную позицию, не упоминая название компании, в которой работает, и что публикация сделана в рамках его личного профиля. Однако со стороны компании отмечается, что размещение поста в личном аккаунте и отсутствие упоминания названия организации не освобождает сотрудника от ответственности. Поскольку человек является работником данной компании, ему следует более внимательно относиться к своим высказываниям и содержанию публикаций в социальных сетях.
В целом, могут ли компании вмешиваться в мнения, которые сотрудники выражают в социальных сетях?
Эксперт по управлению человеческими ресурсами, холистический коуч по карьере и лидерству Наргиз Сейидзаде в комментарии Valyuta.az заявила, что профиль в социальной сети считается личным пространством каждого человека и, в принципе, должен оцениваться в рамках его индивидуальных границ:
«Однако если человек одновременно работает в определенной организации, он волей-неволей представляет ее в публичном пространстве. Это представительство не ограничивается только рабочей средой — личное поведение сотрудника также может косвенно ассоциироваться с организацией, в которой он работает. К примеру, если сотрудник во время отдыха где-либо демонстрирует поведение, которое с этической точки зрения воспринимается неоднозначно, в обществе может сформироваться мнение, что в данной организации работают люди с подобными взглядами и подходами. Правильно это или нет — отдельный предмет для обсуждения, однако факт остается фактом: такие случаи происходят и влияют на общее восприятие компании, то есть на ее репутацию. Именно поэтому формируется понятие негласных правил. Письменные правила в основном защищают личные границы и определяют правовую рамку. Негласные же правила в большей степени основаны на общественных отношениях и репутационном факторе. Как бы человек ни подчеркивал, что это его личное пространство, на практике в период его работы в компании его поведение может формировать общее представление о том, что “в этой организации работают люди с такими взглядами и подходами”. Это, в свою очередь, неизбежно отражается внутри самой организации. Особенно если подобные действия наносят ущерб репутации компании, вопрос может подниматься не в рамках юридического предупреждения или законных мер, а скорее на уровне неформального обмена информацией и беседы. При этом это не может выражаться в форме давления или буллинга. Поскольку если сотрудник не нарушил закон, никого не оскорбил, не унизил и не принизил, к нему не может быть применена официальная санкция».
По словам Н. Сейидзаде, в подобных ситуациях возможен лишь разговор, в ходе которого сотруднику разъясняется, в какое сложное положение может попасть компания:
«В то же время у сотрудника есть свобода выбора: он может принять такой подход или не принять его. Если принимает — продолжает работать в рамках существующих правил. Если нет — решение о том, продолжать ли работу в этой компании с таким подходом, остается за ним. Это вопрос взаимного выбора. И компания, и сотрудник могут остаться при своей позиции. Однако каждый должен понимать, что любой выбор имеет определенные последствия, а формирование отношений строится именно на этих выборах. Действия, предпринятые без учета интересов компании, могут повлиять на отношения в рамках негласных правил. Например, в ряде случаев существуют жесты, формирующиеся не только на основе закона и внутренних инструкций, но и на уровне человеческих отношений: понимание личных просьб сотрудника или оказание дополнительной поддержки. Однако такие отношения также зависят от взаимного доверия и общего подхода и в некоторых случаях могут не возникнуть. При этом следует подчеркнуть: если отсутствует заранее согласованное условие договора или письменное обязательство, к сотруднику не могут быть применены юридические ограничения, давление или даже буллинг на уровне отношений. Речь идет исключительно о неформальном подходе, остающемся в рамках негласных правил, отношений и общения».
По теме также высказался соучредитель компании «SAT Group», руководитель и бизнес-консультант Анар Байрамов.
По его словам, в целом каждый человек как личность является независимым: «Однако одновременно он несет ответственность за учет и защиту интересов компании, в которой работает. Если публикации сотрудника в социальных сетях противоречат интересам компании, встает вопрос несовпадения интересов. В таких ситуациях приглашение сотрудника к диалогу и поиску компромисса со стороны руководства является вполне логичным и не содержит проблемного момента. Главное условие — ни одна из сторон не должна злоупотреблять своей позицией. С другой стороны, если поведение сотрудника не соответствует ценностям компании и ее корпоративной культуре, руководство должно обозначить свою позицию и открыто обсудить этот вопрос с данным работником».
«К примеру, если корпоративная культура компании не приемлет высказывания, носящие характер ненависти, постоянный негативный контент и деструктивное поведение, и при этом наблюдается, что один из сотрудников регулярно публикует подобные посты, вмешательство руководства, обсуждение темы и принятие соответствующих мер являются естественными», — добавил А. Байрамов.