Maliyyə Nazirliyi ötən il 121 milyon manat depozit gəliri əldə edib
2025-ci ilin doqquz ayı ərzində keçirilmiş depozit hərracları nəticəsində dövlət büdcəsinə 98.6 milyon manat məbləğində faiz gəliri daxil olub.
Valyuta.az Maliyyə Nazirliyinə istinadən xəbər verir ki, Mərkəzi Bank vasitəsilə xarici valyuta vəsaitlərinin başqa ölkələrdə likvid fondlara yerləşdirilməsi və idarə olunması sayəsində 22.4 milyon manat ekvivalentində əlavə gəlir qazanılıb.
Beləliklə, vahid xəzinə hesabının effektiv idarə olunması nəticəsində 2025-ci il üzrə dövlət büdcəsinə ümumilikdə 121 milyon manat gəlir təmin edilib.
2025-ci ilin aprel ayından etibarən milli valyutada olan vahid xəzinə hesabının vəsaitləri hərrac üsulu ilə depozitlərə yerləşdirilməyə başlanıb.

По результатам депозитных аукционов, проведённых за девять месяцев 2025 года, в государственный бюджет поступило 98,6 миллиона манатов в виде процентных доходов.
По данным Valyuta.az со ссылкой на Министерство финансов, благодаря размещению и управлению средствами в иностранной валюте через Центральный банк в ликвидных фондах за рубежом было получено дополнительный доход в эквиваленте 22,4 миллиона манатов.
Таким образом, за счёт эффективного управления единым казначейским счётом в 2025 году государственному бюджету обеспечен общий доход в размере 121 миллиона манатов.
Начиная с апреля 2025 года средства единого казначейского счёта в национальной валюте стали размещаться на депозитах посредством аукциона.