Bu şəxslər metroda əlavə pul ödəyəcək
Bakı Metropolitenində müəyyən ölçüdən böyük əl yükləri ilə səyahət edən sərnişinlər üçün əlavə ödəniş nəzərdə tutulur.
Valyuta.az Metbuat.az-a istinadən xəbər verir ki, bu qayda Nazirlər Kabinetinin qərarına əsaslanır.
Qaydalara görə, ölçülərinin cəmi 121 santimetrdən 200 santimetrə qədər olan əl yükləri, eləcə də yalnız uzunluğu 151 santimetrdən 220 santimetrədək olan uzun əşyalar metroda daşına bilər, lakin bu halda əlavə gediş haqqı ödənilməlidir. Göstərilən hədlərdən artıq ölçüyə malik əşyaların isə metroya gətirilməsinə icazə verilmir.
Qeyd edək ki, gündəlik istifadə üçün nəzərdə tutulan kiçik çantalar və normal ölçülü əl yükləri üçün əlavə ödəniş tələb olunmur.

Некоторые пассажиры Бакинского метрополитена будут обязаны оплачивать дополнительный сбор за провоз ручной клади, превышающей установленные размеры.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Metbuat.az, данное правило действует на основании решения Кабинета министров.
Согласно требованиям, в метро разрешается перевозка ручной клади, суммарный размер которой составляет от 121 до 200 сантиметров, а также длинномерных предметов длиной от 151 до 220 сантиметров, однако в этих случаях необходимо оплатить дополнительный проездной тариф. Предметы, размеры которых превышают указанные пределы, к перевозке в метрополитене не допускаются.
Отмечается, что за провоз небольших сумок и ручной клади стандартных размеров, предназначенных для повседневного использования, дополнительная плата не взимается.