ABŞ Prezidenti Donald Tramp vətəndaşları ABŞ-a girişi qadağan edilən ölkələrin siyahısını genişləndirib.
Ağ Evin məlumatına görə, siyahıya Burkina Faso, Mali, Niger, Cənubi Sudan və Suriya daxildir. Qadağa Fələstin Muxtariyyəti tərəfindən verilən sənədlərin sahiblərinə də şamil edilir.
Bundan əlavə, ABŞ hakimiyyəti vətəndaşlarının qismən giriş məhdudiyyətlərinə məruz qaldığı ölkələrin siyahısını genişləndirib. Buraya 15 ölkə daxildir: Anqola, Antiqua və Barbuda, Benin, Kot-d'İvuar, Dominikan, Qabon, Qambiya, Malavi, Mavritaniya, Nigeriya, Seneqal, Tanzaniya, Tonqa, Zambiya və Zimbabve.
Tramp administrasiyası bu ölkələrdə korrupsiyanın geniş yayıldığını və sakinlərin saxta sənədlərə sahib olduğunu bildirib.
İyun ayında Tramp Əfqanıstan və İran da daxil olmaqla 12 ölkənin vətəndaşlarının ABŞ-a girişini qadağan edən sərəncam imzalayıb və Kuba, Venesuela və Türkmənistan da daxil olmaqla daha yeddi ölkənin vətəndaşları üçün qismən giriş məhdudiyyətləri tətbiq edib.
Ağ Ev noyabr ayında 19 ölkədən olan əcnəbilərin yaşıl kartlarını yenidən nəzərdən keçirəcəyini açıqlayıb – bunlar iyun ayında məhdudiyyətlərə məruz qalan eyni ölkələrdir. Eyni zamanda, Donald Tramp "bütün üçüncü dünya ölkələrindən" miqrasiyanı dayandıracağına söz verib.
Məhdudiyyətlər əvvəllər ABŞ ilə əməkdaşlıq etmiş Əfqanıstan vətəndaşının noyabrın sonlarında Ağ Evin yaxınlığında iki Milli Qvardiya əsgərinə atəş açmasından sonra elan edilib. Əsgərlərdən biri ölüb.

Президент США Дональд Трамп расширил список стран, гражданам которых запрещён въезд в США.
По информации Белого дома, в список включены Буркина-Фасо, Мали, Нигер, Южный Судан и Сирия. Запрет также распространяется на обладателей документов, выданных Палестинской автономией.
Кроме того, власти США расширили список стран, граждане которых подвергаются частичным ограничениям на въезд. В него вошли 15 стран: Ангола, Антигуа и Барбуда, Бенин, Кот-д’Ивуар, Доминика, Габон, Гамбия, Малави, Мавритания, Нигерия, Сенегал, Танзания, Тонга, Замбия и Зимбабве.
Администрация Трампа заявила, что в этих странах широко распространена коррупция, а жители обладают поддельными документами.
В июне Трамп подписал указ о запрете въезда в США гражданам 12 стран, включая Афганистан и Иран, а также применил частичные ограничения на въезд для граждан ещё семи стран, включая Кубу, Венесуэлу и Туркменистан.
В ноябре Белый дом объявил о повторном пересмотре грин-карт иностранцев из 19 стран — тех же, которые были ограничены в июне. В то же время Дональд Трамп пообещал прекратить миграцию "со всех стран третьего мира".
Ограничения были введены после того, как гражданин Афганистана, ранее сотрудничавший с США, в конце ноября открыл огонь по двум военнослужащим Национальной гвардии неподалеку от Белого дома. Один из солдат погиб.