Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə İctimai Televiziya məlumat yayıb.
Məlumata görə, İlqar Allaz oğlu Hacıyevə Cinayət Prosessual Məcəlləsinin 467-13.4-cü maddəsinin tələbinə əsasən, Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə dəvət olunması barədə rəsmi bildiriş göndərilib.
Bildirilib ki, o, bu il noyabrın 24-də 10:00-da Binəqədi rayonu, Süleyman Sani Axundov küçəsi 160 ünvanında yerləşən Baş Prokurorluğun İstintaq Baş İdarəsinə gəlməlidir.
Qeyd olunub ki, İlqar Hacıyev barəsində 2017-ci ilədək qüvvədə olan Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2-ci maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlbetmə haqqında qərar qəbul edilib. O, istintaqdan qaçaraq Azərbaycan hüdudlarından kənarda gizləndiyi üçün barəsində ittiham elan edilməsi ilə bağlı axtarış elan olunub. Nərimanov Rayon Məhkəməsinin 13 yanvar 2021-ci il tarixli qərarı ilə barəsində qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Noyabrın 14-də ittihamın məzmununa əlavələr və dəyişikliklər edilərək İlqar Hacıyev barəsində Cinayət Məcəlləsinin 1 dekabr 2017-ci ilədək qüvvədə olan 178.3.2 və 193-1.3.2 maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlbetmə haqqında qərar qəbul edilib.
Qeyd olunub ki, o, 2016-cı ildən 2021-ci ilədək "Ezde Qrup" MMC-nin rəhbəri olarkən öz qulluq mövqeyindən istifadə etməklə 10 milyon dollar, yəni 16 milyon 270 min manat pulu dələduzluq yolu ilə ələ keçirib və leqallaşdırıb.
Təqsirləndirilən şəxsə qiyabi icraatın açıla biləcəyi, qiyabi hökmün və məhkəmənin digər qərarının çıxarılacağı barədə xəbərdarlıq edilib.
Bildirilib ki, çağırışa gəlmədiyi halda barəsində qiyabi icraat açıla, qiyabi hökm və ya məhkəmənin digər yekun qərarı çıxarıla bilər.

Бывший владелец «Akkord İnşaat Sənaye» Илгар Гаджиев вызван в Генпрокуратуру
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Общественное телевидение, ему направлено официальное уведомление о приглашении в Следственное управление Генпрокуратуры на основании требования статьи 467-13.4 Уголовно-процессуального кодекса.
Согласно информации, Илгар Аллаз оглы Гаджиев должен явиться 24 ноября в 10:00 в Главное следственное управление Генеральной прокуратуры, расположенное по адресу: Бинагадинский район, улица Сулеймана Сани Ахундова, 160.
Отмечается, что в отношении Гаджиева было вынесено решение о привлечении его в качестве обвиняемого по статье 178.3.2 Уголовного кодекса в редакции, действовавшей до 2017 года. Поскольку он скрылся от следствия и находится за пределами Азербайджана, по делу было объявлено розыскное производство для предъявления обвинения. Решением Наримановского районного суда от 13 января 2021 года ему была избрана мера пресечения в виде заочного ареста.
14 ноября в содержание обвинения были внесены дополнения и изменения, после чего в отношении Гаджиева было принято новое решение о привлечении его в качестве обвиняемого по статьям 178.3.2 и 193-1.3.2 Уголовного кодекса в редакции, действовавшей до 1 декабря 2017 года.
По данным Valyuta.az, следствие установило, что, возглавляя ООО «Ezde Qrup» в 2016–2021 годах, он, злоупотребляя служебным положением, путем мошенничества завладел 10 млн долларов (16 млн 270 тыс. манатов) и легализовал эти средства.
Обвиняемому разъяснено, что в отношении него может быть открыто заочное производство, а также вынесен заочный приговор или другие процессуальные решения. Сообщается, что в случае неявки по вызову заочное производство и вынесение соответствующего решения могут быть осуществлены.