15 illik məhkəmə iddiasını qazandı - 7 milyon avro
Yapon şirkəti "Nintendo" lisenziyasız "Wii" kontrollerlərinin istehsalçısına qarşı 15 illik məhkəmə mübarizəsində qalib gəlib.
Valyuta.az "Qaynarinfo" ya istinadən xəbər verir ki, Almaniya məhkəməsi "BigBen" Interactive" (indiki "Nacon") şirkətinə 7 milyon avro təzminat, faiz və məhkəmə xərcləri ödəməyi əmr edib.
Qərar "Nintendo"nun "Wii" kontroller texnologiyasını qoruyan Avropa patentinin pozulmasına əsaslanır. Məhkəmə cavabdehin məhsullarının alıcılarının digər üçüncü tərəf aksesuarlarını seçə biləcəyi barədə arqumentlərini rədd edərək, onların da eyni patenti poza biləcəyini bildirib.
"Nintendo"nun vəkilləri qeyd edirlər ki, hökm xüsusilə əhəmiyyətlidir, çünki Almaniya patent qanunvericiliyində ayrıca zərərin ödənilməsi prosedurları nadir hallarda olur. Məhkəmə saxta "BigBen məhsulları olmasaydı, "Nintendo"nun özü bütün bu satışları həyata keçirə bilərdi.
Məhkəmə tərəfindən təyin edilmiş ekspertin rədd edilməsi də daxil olmaqla, cavabdehin hərəkətləri səbəbindən iş dəfələrlə təxirə salınıb. Nəticədə, gecikmiş ödəniş üçün hesablanmış faizlər son ödəniş məbləğini əhəmiyyətli dərəcədə artırdı. "Nacon" qərardan apelyasiya şikayəti vermək niyyətindədir.
Bu arada, ABŞ Patent və Ticarət Nişanları İdarəsi "Nintendo"nun döyüşdə köməkçi personajın çağırılması ilə bağlı oyun mexanikası üçün əvvəllər verilmiş patentini nəzərdən keçirməyə başlayıb. Bu, gələcəkdə onun etibarsız sayılmasına səbəb ola bilər.

Японская компания «Nintendo» выиграла 15-летнюю судебную борьбу против производителя несертифицированных контроллеров «Wii».
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на «Qaynarinfo», немецкий суд постановил, что компания «BigBen Interactive» (ныне «Nacon») должна выплатить компенсацию в размере 7 миллионов евро, а также проценты и судебные издержки.
Решение основано на нарушении европейского патента «Nintendo», защищающего технологию контроллера «Wii». Суд отверг аргументы ответчика о том, что покупатели их продукции могут выбирать аксессуары третьих лиц, поскольку такие действия также могут нарушать данный патент.
Адвокаты «Nintendo» отмечают особую важность этого постановления, так как процедуры возмещения дополнительного ущерба в немецком патентном законодательстве встречаются крайне редко. Суд пояснил, что без поддельных продуктов «BigBen» компания «Nintendo» могла бы осуществить все эти продажи самостоятельно.
Процесс неоднократно откладывался из-за действий ответчика, включая отказ назначенного судом эксперта. В результате начисленные проценты за задержку платежа значительно увеличили итоговую сумму выплаты. «Nacon» намерена подать апелляцию на это решение.
Тем временем, Патентное ведомство США начало пересмотр ранее выданного патента «Nintendo» на игровую механику вызова вспомогательного персонажа в бою, что в будущем может привести к признанию этого патента недействительным.