Maskın sərvəti 700 milyard dolları keçdi
Valyuta.az xəbər verir ki, Tesla şirkətinin baş icraçı direktoru Elon Maskın sərvəti Delaver Ali Məhkəməsinin onun əməkhaqqı paketi ilə bağlı qərarından sonra 749 milyard dollara yüksəlib.
Reuters-in məlumatına görə, Delaver Ali Məhkəməsi ötən il ləğv edilmiş və dəyəri 139 milyard dollar olan Tesla səhmlərinə bağlı opsion paketini bərpa edib. Söhbət Maskın 2018-ci ilə aid, ilkin olaraq 56 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilən əməkhaqqı paketindən gedir. Həmin paket iki il əvvəl aşağı instansiya məhkəməsi tərəfindən “ağlasığmaz” hesab edilərək ləğv edilib.
Ali Məhkəmə bildirib ki, 2024-cü ildə qəbul olunan və əməkhaqqı paketinin ləğvini nəzərdə tutan qərar düzgün və ədalətli olmayıb.
Qeyd edək ki, Mask bu həftənin əvvəlində də 600 milyard dollarlıq sərvət həddini aşan ilk şəxs kimi tarixə düşüb. Buna səbəb onun aerokosmik startapı SpaceX-in yaxın gələcəkdə birja çıxışı (IPO) ehtimalı ilə bağlı yayılan xəbərlər olub.
Bundan başqa, 2025-ci ilin noyabrında Tesla səhmdarları Mask üçün nəzərdə tutulan 1 trilyon dollarlıq yeni əməkhaqqı planını təsdiqləyiblər. Bu paket korporativ tarixdə indiyədək qeydə alınmış ən iri əməkhaqqı razılaşması hesab olunur. İnvestorlar bu qərarla Tesla-nın elektrik avtomobil istehsalçısından süni intellekt və robototexnika nəhənginə çevrilməsi vizyonunu dəstəklədiklərini bildiriblər.
Forbes-in məlumatına görə, Maskın sərvəti hazırda Larry Page-in sərvətini təxminən 500 milyard dollar üstələyir. Larry Page hazırda dünyanın ikinci ən zəngin şəxsi hesab olunur.

Илон Маск стал первым человеком, чьё состояние превысило 700 миллиардов долларов.
Valyuta.az сообщает, что состояние генерального директора компании Tesla Илона Маска после решения Верховного суда штата Делавэр по его пакету вознаграждения выросло до 749 миллиардов долларов.
По данным Reuters, Верховный суд штата Делавэр восстановил пакет опционов на акции Tesla стоимостью 139 миллиардов долларов, который был аннулирован в прошлом году. Речь идёт о пакете вознаграждения Маска за 2018 год, первоначально оценённом в 56 миллиардов долларов. Этот пакет был признан "неразумным" и отменён судом низшей инстанции два года назад.
Верховный суд констатировал, что принятое в 2024 году решение об отмене пакета вознаграждения было неправильным и несправедливым.
Отметим, что в начале этой недели Маск уже вошёл в историю как первый человек, превысивший порог в 600 миллиардов долларов состояния. Такого роста способствовали слухи о предстоящем первичном публичном размещении акций (IPO) аэрокосмического стартапа SpaceX.
Кроме того, акционеры Tesla в ноябре 2025 года утвердили новый план вознаграждения для Маска стоимостью 1 триллион долларов. Этот пакет считается крупнейшей сделкой по вознаграждению на корпоративном уровне в истории. Инвесторы заявили, что поддерживают видение Tesla как компании, развивающейся от производителя электромобилей до гиганта в сферах искусственного интеллекта и робототехники.
По информации Forbes, состояние Маска сейчас примерно на 500 миллиардов долларов превышает состояние Ларри Пейджа, который занимает второе место в списке самых богатых людей мира.