Zal Yusifovun oğlu yenidən həbs edildi
Valyuta.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, keçmiş bankir oğlu bu dəfə 6 nəfərin yarım milyon manatdan çox pulunu ələ keçirməkdə ittiham olunur.
Polisin apardığı istintaqla İ.Yusifovla əlbir olan İlham Abbasov da cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib. Amma o həbs edilməyib. İ.Yusifov və İ.Abbasovun ikisinə də xüsusilə külli miqdarda dələduzluq ittihamı verilib.
Zərərçəkənlərə dəymiş ziyan ödənilməsə, onları 14 ilə kimi həbs gözləyir. Bu, İslamın ikinci eyni tipli ağır cinayəti olduğundan ağırlaşdırıcı hal hesab olunur.
Qeyd edək ki, “Texnikabank” ASC-nin Bakı filialının rəhbəri olmuş Zal Yusifov 2010-cu ildə 81 nəfərin banka qoyduğu təxminən 38 milyon manatın mənimsənilməsində, oğlu İslam isə eyni iş üzrə dələduzluq epizodunda iştirakçı kimi təqsirli biliniblər. Zal Yusifov həmin vaxt 15 il, oğlu İslam Yusifov isə 8 il azadlıqdan məhrum ediliblər. Onların milyonlarla manatlıq əmlakı müsadirə edilib. 5 il sonra İslam Yusifov, illər sonra isə atası Zal Yusifov azadlığa buraxılıb.
İslam Yusifov əvvəllər müğənni Xatirə İslamla yaxınlığı ilə də gündəmə gəlib. Onun bir müddət müğənniyə sponsorluq etdiyi bildirilib. O, 2010-cu ildə məhkum edildikdən sonra mənimsədiyi pulların 2 milyon manatını Xatirəyə xərclədiyini, ona 2 ev aldığını deyib.

Сын Зала Юсифова снова арестован по делу о мошенничестве
Сын бывшего руководителя бакинского филиала «Texnikabank» Зала Юсифова — Ислам Юсифов — вновь арестован.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на «Qafqazinfo», на этот раз сын экс-банкира обвиняется в присвоении более чем полумиллиона манатов, принадлежащих шести потерпевшим.
В ходе следствия был привлечён к уголовной ответственности и соучастник И.Юсифова — Ильхам Аббасов. Однако он не арестован. Обоим фигурантам предъявлено обвинение в мошенничестве в особо крупном размере.
Если ущерб потерпевшим не будет возмещён, Юсифову и Аббасову грозит до 14 лет лишения свободы. При этом для Ислама Юсифова дело осложняется тем, что это уже второе тяжкое преступление аналогичного характера.
Отмечается, что бывший глава бакинского филиала «Texnikabank» Зал Юсифов в 2010 году был признан виновным в присвоении около 38 миллионов манатов, размещённых в банке 81 вкладчиком. Его сын Ислам проходил по тому же делу как участник эпизода мошенничества. Тогда Зал Юсифов получил 15 лет лишения свободы, а Ислам — 8 лет. Их имущество на миллионы манатов было конфисковано. Спустя пять лет Ислам Юсифов вышел на свободу, а позднее был освобождён и его отец.
Ранее Ислам Юсифов также попадал в центр внимания из-за близких отношений с певицей Хатырай Ислам. Сообщалось, что он некоторое время спонсировал артистку. После осуждения в 2010 году Юсифов заявлял, что потратил на неё 2 миллиона манатов из присвоенных средств и приобрёл для неё два дома.