Tural Hacılı: "100-dən artıq türk şirkəti Qarabağda fəal iştirak edib"
TÜİB-in missiyası və hədəfləri Azərbaycan yeni sahibkarların daxil olmasında və əlavə dəyərli məhsulların istehsalında bizim hədəflərimiz üst-üstə düşdüyü üçün bu əməkdaşlıq bizə çox maraqlıdır.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu sözləri AZPROMO-nun icraçı direktoru 10 dekabr tarixində media nümayəndələri üçün təşkil olunmuş mətbuat konfransında çıxışı zamanı bildirib.
Onun sözlərinə görə, Türk şirkətləri Azərbaycanda çox fəaldır: "Azərbaycanda Türkiyə ən böyük xarici investorlardandır. 2023-cü il dekabrın 21-də keçirilən ilk Türkiyə-Azərbaycan forumu ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuşdu. İlk forumda 600-dən çox iştirakçı qeydə alınmışdı. Bu il də biz 500-dən çox iştirakçı gözləyirik. Həm hökumət, həm də biznes nümayəndələrinin iştirakını gözləyirik".
T.Hacılı qeyd edib ki, son zamanlar artıq türk şirkətlərinin böyük aktivliyi görünür: "100-dən artıq türk şirkəti Qarabağda fəal iştirak edib. Eyni zamanda İstanbulda bizim ticarət nümayəndəmiz də fəaliyyət göstərir. Forum çərçivəsində Azərbaycana gələn türk iş adamlarının iqtisadi zonalara, azad zonalara səfərləri təşkil ediləcək və onlar bu ərazilər ilə tanış olacaqlar".

Миссия и цели TÜİB совпадают с нашими целями по привлечению новых предпринимателей в Азербайджан и производству продукции с добавленной стоимостью, поэтому это сотрудничество для нас весьма интересно.
Об этом сообщает Valyuta.az, ссылаясь на выступление исполнительного директора AZPROMO на пресс-конференции, организованной 10 декабря для представителей СМИ.
По его словам, турецкие компании очень активны в Азербайджане: «Турция является одним из крупнейших иностранных инвесторов в Азербайджане. Первый Турецко-Азербайджанский форум, проведённый 21 декабря 2023 года, был посвящён 100-летию национального лидера Гейдара Алиева. На первом форуме было зарегистрировано более 600 участников. В этом году мы ожидаем более 500 участников. Ожидается участие как представителей правительства, так и представителей бизнеса».
Т. Гаджылы отметил, что в последнее время заметна большая активность турецких компаний: «Более 100 турецких компаний приняли активное участие в Карабахе. В то же время наш торговый представитель работает в Стамбуле. В рамках форума будут организованы поездки турецких бизнесменов, прибывающих в Азербайджан, в экономические и свободные зоны, где они смогут ознакомиться с этими территориями».