"Nvidia" "Groq"un gizli silahını ələ keçirdi
Valyuta.az xəbər verir ki, razılaşmaya əsasən, “Nvidia” gələcək məhsullarında “Groq”un aşağı gecikməli çip texnologiyasından istifadə hüququ əldə edib.
Şirkətlərin yaydığı məlumata görə, “Groq” müstəqil şirkət kimi fəaliyyətini davam etdirəcək, lakin yeni icraçı direktor təyin olunacaq.
Açıqlamada bildirilir ki, “Groq”un baş icraçı direktoru Conatan Ross da daxil olmaqla bəzi yüksək vəzifəli rəhbərlər lisenziyalaşdırılmış texnologiyanın “Nvidia” məhsullarına inteqrasiyasını dəstəkləmək üçün “Nvidia”ya qoşulacaqlar. Conatan Ross daha əvvəl “Google”da çalışıb və şirkətin süni intellekt iş yüklərində istifadə olunan Tensor Processing Unit (TPU) çipinin hazırlanmasında iştirak edib.
2016-cı ildə təsis edilən “Groq” sentyabr ayında 750 milyon ABŞ dolları həcmində investisiya cəlb edib. Şirkətin investisiyadan sonrakı dəyəri 6,9 milyard ABŞ dolları olaraq açıqlanıb.
“Nvidia” bildirib ki, “Groq”un aşağı gecikməli çipləri şirkətin məhsullarına yeni imkanlar qazandıracaq və yeni bazar sahələrinin açılmasına şərait yaradacaq.

Корпорация Nvidia объявила о подписании лицензионного соглашения со стартапом в сфере искусственного интеллекта Groq.
Как сообщает Valyuta.az, согласно договоренности, Nvidia получила право использовать в своих будущих продуктах низколатентную чип-технологию Groq.
В совместном заявлении компаний отмечается, что Groq продолжит деятельность в качестве независимой компании, однако в ней будет назначен новый генеральный директор.
В сообщении также говорится, что ряд топ-менеджеров Groq, включая генерального директора Джонатана Росса, присоединятся к Nvidia для поддержки интеграции лицензированной технологии в продукты компании. Джонатан Росс ранее работал в Google и принимал участие в разработке чипа Tensor Processing Unit (TPU), используемого в нагрузках искусственного интеллекта компании.
Основанная в 2016 году компания Groq в сентябре привлекла инвестиции в размере 750 млн долларов США. Оценка компании после раунда финансирования была объявлена на уровне 6,9 млрд долларов.
В Nvidia подчеркнули, что низколатентные чипы Groq придадут продуктам компании новые возможности и создадут условия для выхода на новые рыночные сегменты.