Nazir müavini: "Distant iş" zamanı əməyin təhlükəsizliyinə görə məsuliyyət işəgötürən üzərindədir
Valyuta.az Report-a istinadən xəbər verir ki, bunu Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Rəşad Mustafayev Bakıda Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin bugünkü iclasında deyib.
Onun sözlərinə görə, "Distant iş" anlayışının qanunvericiliyə əlavə edilməsi, məsafədən işin əmək müqaviləsi ilə tənzimlənməsi zəruri idi:
"Distant iş" zamanı əməyin təhlükəsizliyi ilə əlaqədar məsuliyyət işəgötürən üzərindədir. Bununla da işəgötürən "distant iş" zamanı təqdim etdiyi avadanlıq, proqram təminatı, məlumatların mühafizəsi və onların təhlükəsiz istismar qaydalarının işçiyə yazılı şəkildə çatdırılması çərçivəsində məsuliyyət daşıyacaq. "Distant iş"in görüləcəyi yer əvvəlcədən müəyyən olunacaq. Həmin yerin təhlükəsizliyi ilə bağlı əmək mühafizəsi normaları təsbit ediləcək".

Место выполнения "удаленной работы" будет заранее определено.
По информации Valyuta.az Report, об этом заявил заместитель министра труда и социальной защиты населения Рашад Мустафаев на сегодняшнем заседании Комитета по труду и социальной политике Милли Меджлиса в Баку.
По его словам, было необходимо внести понятие "удаленная работа" в законодательство, а также урегулировать работу на удалёнке трудовым договором:
Во время "удаленной работы" ответственность за безопасность труда лежит на работодателе. Таким образом, работодатель будет нести ответственность за предоставленное во время "удаленной работы" оборудование, программное обеспечение, охрану данных и письменное информирование работника о правилах их безопасной эксплуатации. Место выполнения "удаленной работы" будет заранее определено. Нормы охраны труда, касающиеся безопасности этого места, будут установлены.