Mersdən Amerika şirkətlərinə xəbərdarlıq: Qaydalara əməl etməlisiniz
Almaniya kansleri Fridrix Mers Avropada fəaliyyət göstərən Amerika şirkətlərinin bu regionda qüvvədə olan qaydalara riayət etməli olduğunu bəyan edib.
Kansler bu fikri Berlində Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanla keçirdiyi görüşdən sonra təşkil olunan birgə mətbuat konfransında səsləndirib.
Avropa İttifaqı Komissiyasının “X” platformasına tətbiq etdiyi pul cəzası ilə bağlı sabiq ABŞ prezidenti Donald Trampın açıqlamaları barədə sualı cavablandıran Mers, Trampın sözlərini qeydə aldığını bildirib. O deyib: “ABŞ-dakı alman və avropalı şirkətlər necə ki, orada qüvvədə olan qanunlara əməl etməyə məcburdurlarsa və lazım gəldikdə ciddi cəzalarla üzləşirlərsə, Avropadakı Amerika şirkətləri də buradakı qaydaları qəbul etməlidirlər”.
O vurğulayıb ki, əgər şirkətlər bu qaydalara əməl etməsələr, Almaniyada və Avropada onlara qarşı sanksiyalar tətbiq oluna bilər. Kanslerin sözlərinə görə, bu halda qanuni prosedurlardan istifadə ediləcək və bu hüquq yalnız Avropa şirkətlərinə deyil, həm də Amerika və digər ölkələrdən olan şirkətlərə aiddir.
Mers əlavə edib ki, Avropada qüvvədə olan hüquqi çərçivə və qanun qaydası bütün şirkətlərə bərabər və məhdudiyyətsiz şəkildə tətbiq edilir.

Канцлер Германии Фридрих Мерц заявил, что американские компании, действующие в Европе, обязаны соблюдать действующие в регионе правила.
Канцлер высказался на эту тему после совместной пресс-конференции, организованной в Берлине после встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Отвечая на вопрос о заявлении бывшего президента США Дональда Трампа по поводу штрафа, наложенного Европейской комиссией на платформу «X», Мерц сообщил, что ознакомился с высказываниями Трампа. По его словам: «Если немецкие и европейские компании в США обязаны соблюдать действующие там законы и при необходимости сталкиваются с серьезными наказаниями, то американские компании в Европе также должны принимать местные правила».
Он подчеркнул, что в случае несоблюдения этих правил против компаний в Германии и Европе могут быть применены санкции. По словам канцлера, в таком случае будут использоваться законные процедуры, которые касаются не только европейских компаний, но и компаний из США и других стран.
Мерц добавил, что действующая в Европе правовая база и законодательство применяются ко всем компаниям на равных и без ограничений.