Mərkəzi Bank bu ilin son faiz qərarını açıqladı
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə faiz dəhlizinin bütün parametrləri 0.25 faiz bəndi azaldılıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, uçot dərəcəsi 6.75%, faiz dəhlizinin aşağı həddi 5.75%, faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 7.75% səviyyəsinə endirilib.
Faiz dəhlizi ilə bağlı qərar qəbul olunarkən faktiki və proqnozlaşdırılan inflyasiyanın hədəf intervalı (4±2%) ilə uzlaşması, qlobal iqtisadiyyat və maliyyə bazarlarındakı mövcud vəziyyət, daxili makroiqtisadi meyillər, eləcə də pul siyasəti qərarlarının real sektora ötürücülüyünün xüsusiyyətləri əsas götürülüb.
Hazırda illik inflyasiya proqnozlaşdırılan trayektoriyaya uyğun hərəkət edir və hədəf daxilindədir. 2025-ci ilin oktyabrında 12 aylıq inflyasiya 5.9% təşkil edib. İllik qiymət artımı qida məhsulları, alkoqollu içkilər və tütün məmulatları üzrə 8.2%, ödənişli xidmətlər üzrə 5.6%, qeyri-qida məhsulları üzrə isə 2.5% təşkil edib. İllik baza inflyasiya 5% olub. Faktiki inflyasiya başlıca olaraq xarici və daxili xərc amillərindən təsirlənir.
Cari ildə valyuta bazarında təklif tələbi üstələdiyi üçün burada ümumilikdə vəziyyət stabildir. 2025-ci ilin yanvar-noyabr aylarında mübadilə şöbələri tərəfindən nağd xarici valyutanın alışı satışını 393 mln. ABŞ dolları üstələyib. Rezident fiziki şəxslərin əmanətlərinin dollarlaşma səviyyəsinin son 12 ayda 2.1 faiz bəndi azalaraq noyabrda 29%-ə enməsi məzənnə ilə bağlı gözləntilərin nikbin olduğunu göstərir. Bu şəraitdə 2025-ci ilin 11 ayında Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları 4.3% artaraq 11.4 mlrd. ABŞ dollarına çatıb.
Valyuta bazarında tarazlığın əsas amili olan xarici sektor göstəriciləri əlverişli olaraq qalır. 9 ayda tədiyə balansının cari əməliyyatlar balansında (CƏB) 3 mlrd. ABŞ dolları və ya ÜDM-in 5.4%-i məbləğində profisit formalaşıb. CƏB-in profisiti əsasən xarici ticarət və təkrar gəlirlər balanslarının profisitindən irəli gəlib. Təkrar gəlirlər balansının əsas komponenti olan pul baratları üzrə xalis daxilolmaların dinamikası ötən ilə nəzərən müsbətdir. Mərkəzi Bankın 2025 və 2026-cı illərin sonuna cari əməliyyatlar hesabının profisitli olacağı ilə bağlı proqnozu dəyişməz qalır.
Pul siyasəti alətləri maliyyə bazarlarında gedən proseslər və bank sisteminin likvidlik mövqeyi nəzərə alınmaqla tətbiq edilir. Maliyyə Nazirliyinin depozit hərraclarının davam etməsi bank sistemində likvidliyə artırıcı təsir göstərməkdə davam edir. Ötən iclasdan bəri təminatsız pul bazarında faizlər Mərkəzi Bankın faiz dəhlizi daxilində, uçot dərəcəsinə yaxın hərəkət edib. AZIR indeksinin orta günlük səviyyəsi oktyabrda 6.89%, noyabrda 6.91%, dekabrın ötən dövründə isə 6.94% olub. Mərkəzi Bank əsasən 1 həftəlik açıq bazar əməliyyatları ilə pul siyasətindən kənar amillərin AZIR-ə təsirini minimallaşdırıb. Ötən iclasdan bəri gəlirlilik əyrisində və Mərkəzi Bankın notları üzrə gəlirlilikdə azalmalar baş verib. Ötən iclasdan sonra depozit və kredit faizlərində əhəmiyyətli dəyişiklik müşahidə olunmayıb.
Baza ssenariyə əsasən, 2025-ci ilin sonuna və 2026-cı ildə illik inflyasiyanın hədəf daxilində olacağı proqnozu dəyişməz qalır. Son meyillərin təhlili növbəti ilə inflyasiya proqnozunun azalma istiqamətində dəyişdirilməsi ehtimalının olduğunu göstərir.
Ötən iclasdan bəri inflyasiya riskləri balansında baş verən dəyişikliklərin təhlili artırıcı risklərin nisbətən səngidiyini göstərir. Bununla belə, geosiyasi gərginliklər və qlobal ticarət mühitindəki qeyri-sabitlik əmtəə və maliyyə bazarları ilə bağlı qeyri-müəyyənlikləri hələ də yüksək səviyyədə saxlayır. Əsas xarici risk idxal qiymətlərinin daxili inflyasiyaya ötürülməsi ilə bağlıdır. Bu risk ticarət tərəfdaşlarında inflyasiya prosesləri və nominal effektiv məzənnənin dinamikasından asılı olacaqdır. Daxili risk faktorları isə əsasən təklif - xərc amilləri hesabına formalaşmaqdadır. 2026-cı ilə dövlət büdcəsinin ilkin parametrləri və kredit qoyuluşlarının illik artım tempinin səngiməsi məcmu tələbin izafi artımı riskini azaldır.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərar proqnoz və faktiki inflyasiyanın istiqaməti, habelə makroiqtisadi təhlillərin yenilənmiş nəticələri əsasında veriləcəkdir. Mərkəzi Bank bundan sonra da qiymət sabitliyini təmin etmək üçün sərəncamındakı bütün vasitələrdən istifadə edəcəkdir.

Центральный банк Азербайджана обнародовал решение о процентной ставке
По решению Правления Центрального банка Азербайджанской Республики все параметры процентного коридора снижены на 0,25 процентных пункта.
Как сообщает Valyuta.az, ставка рефинансирования снижена до 6,75%, нижняя граница процентного коридора — до 5,75%, верхняя граница — до 7,75%.
При принятии решения по процентному коридору учитывались фактическая и прогнозируемая инфляция в пределах целевого диапазона (4±2%), текущая ситуация в глобальной экономике и на финансовых рынках, внутренние макроэкономические тенденции, а также особенности передачи решений денежно-кредитной политики в реальный сектор.
В настоящее время годовая инфляция движется в соответствии с прогнозируемой траекторией и находится в пределах цели. В октябре 2025 года 12-месячная инфляция составила 5,9%. Годовой рост цен достиг 8,2% по продовольственным товарам, алкогольным напиткам и табачным изделиям, 5,6% — по платным услугам и 2,5% — по непищевым товарам. Годовая базовая инфляция составила 5%. Фактическая инфляция в основном обусловлена внешними и внутренними факторами затрат.
В текущем году на валютном рынке предложение превышает спрос, что обеспечивает стабильность ситуации в целом. В период с января по ноябрь 2025 года обменные пункты приобрели наличной иностранной валюты на 393 млн долларов США больше, чем продали. Уровень долларизации депозитов резидентов-физических лиц за последние 12 месяцев снизился на 2,1 процентных пункта, достигнув в ноябре 29%, что свидетельствует об оптимистичных ожиданиях в отношении курса. В этих условиях за 11 месяцев 2025 года резервы Центрального банка увеличились на 4,3% и достигли 11,4 млрд долларов США.
Основным фактором равновесия на валютном рынке остаются благоприятные показатели внешнего сектора. За первые 9 месяцев сформирован профицит платёжного баланса по текущим операциям (ПБО) в размере 3 млрд долларов США или 5,4% ВВП. Профицит ПБО обусловлен в основном профицитом балансов внешней торговли и повторных доходов. Динамика чистых поступлений по денежным переводам, как основному компоненту баланса повторных доходов, положительная по сравнению с прошлым годом. Прогноз Центрального банка по профициту текущего счёта на конец 2025 и 2026 годов остаётся неизменным.
Инструменты денежной политики применяются с учётом процессов на финансовом рынке и ликвидной позиции банковской системы. Продолжение депозитных аукционов Министерства финансов оказывает продолжающееся стимулирующее влияние на ликвидность банковской системы. С момента последнего заседания ставки на необеспеченном денежном рынке в основном колебались в пределах процентного коридора Центрального банка, приближаясь к ставке рефинансирования. Среднесуточный уровень индекса AZIR составлял в октябре 6,89%, в ноябре 6,91%, за первую половину декабря — 6,94%. Центральный банк преимущественно с помощью операций на открытом рынке с недельным сроком минимизировал влияние внешних факторов на AZIR. С момента последнего заседания наблюдалось снижение доходности кривой и по нотам Центрального банка. Существенных изменений в депозитных и кредитных ставках с момента последнего заседания не зафиксировано.
Согласно базовому сценарию, прогноз по годовому уровню инфляции на конец 2025 года и 2026 год остаётся в пределах целевого показателя. Анализ последних тенденций показывает возможность корректировки прогноза инфляции на следующий год в сторону снижения.
Анализ изменений баланса инфляционных рисков с момента последнего заседания свидетельствует о некотором снижении рисков увеличения инфляции. Тем не менее, геополитическая напряжённость и нестабильность в глобальной торговой среде продолжают удерживать высокий уровень неопределённости, связанной с товарами и финансовыми рынками. Основной внешний риск связан с передачей импортных цен во внутреннюю инфляцию. Этот риск будет зависеть от процессов инфляции у торговых партнёров и динамики номинального эффективного обменного курса. Внутренние риски в основном формируются на основе факторов предложения и затрат. Начальные параметры государственного бюджета на 2026 год и замедление годового темпа роста кредитования снижают риск чрезмерного роста совокупного спроса.
Следующее решение по параметрам процентного коридора будет принято на основе прогноза и фактической динамики инфляции, а также обновлённых результатов макроэкономического анализа. Центральный банк продолжит использовать все доступные инструменты для обеспечения ценовой стабильности.