Bankların aktivləri 17%-dən çox artıb
2025-ci ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bankların cəmi aktivləri 58 milyard 748,5 mln. manat təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, cəmi aktivlər ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 8 milyard 583,9 mln. manat və ya 17,11 % artıb.
Belə ki, 2024-cü ilin yanvar-noyabr aylarında bank sektorunun cəmi aktivləri 50 milyard 164,6 mln. manat olub.
Hesabat dövründə bank sektorunun cəmi öhdəlikləri də artım göstərib. Belə ki, öhdəliklər ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 7 milyard 854,8 mln. manat və ya 9,92 % artaraq cari ilin yanvar-noyabr aylarında 51 milyard 517,4 mln. manata çatıb.

В январе–ноябре 2025 года совокупные активы банков, осуществляющих деятельность в Азербайджане, составили 58 млрд 748,5 млн манатов.
Как сообщает Valyuta.az, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года общий объем активов увеличился на 8 млрд 583,9 млн манатов, или на 17,11%.
Так, в январе–ноябре 2024 года совокупные активы банковского сектора составляли 50 млрд 164,6 млн манатов.
За отчетный период также зафиксирован рост совокупных обязательств банковского сектора. В сравнении с соответствующим периодом прошлого года обязательства увеличились на 7 млрд 854,8 млн манатов, или на 9,92%, достигнув в январе–ноябре текущего года 51 млрд 517,4 млн манатов.
В то же время балансовый капитал банковского сектора вырос с 6 млрд 502 млн манатов в 2024 году до 7 млрд 231,1 млн манатов.