Azərbaycanda 2019-cu ildən qüvvədə olan neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olmayan və qeyri-dövlət sektoruna aid edilən sığortaedənlərdə işləyən sığortaolunanların muzdlu işdən aylıq gəlirlərindən məcburi dövlət sosial sığorta haqqının dərəcəsi dəyişib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Sosial sığorta haqqında” qanuna dəyişiklikdə əksini tapıb.
Qeyd edək ki, 2019-cu il yanvarın 1-dən 7 il müddətində neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olmayan və qeyri-dövlət sektoruna aid edilən sığortaedənlərdə işləyən sığortaolunanların muzdlu işdən aylıq gəlirlərindən məcburi dövlət sosial sığorta haqqı aylıq gəlir 200 manata qədər olduqda isə sığortaolunan 3%, sığortaedən isə 22% sosial sığorta haqqı ödəyib. Aylıq gəliri 200 manatdan çox olduqda sığortaolunanın gəlirlərindən 6 manat + 200 manatdan çox olan hissənin 10%-i, sığortaedənin vəsaitindən isə 44 manat + 200 manatdan çox olan hissəsinin 15%-i qədər sosial sığorta haqqı tutulub.
Qanuna əsasən, bu il yanvarın 1-dən aylıq gəlir 200 manata qədər olduqda məcburi dövlət sosial sığorta haqqının tutulması qaydası hazırkı kimi olacaq. Aylıq gəlir yalnız 200 manatdan 8 000 manata qədər olduqda sığortaolunan 6 manat + 200 manatdan 8000 manata qədər olan hissənin 10%-i qədər, sığortaedən isə 44 manat + 200 manatdan 8 000 manata qədər olan hissənin 15%-i qədər məcburi dövlət sosial sığorta haqqı ödəyəcək.
Bu ildən aylıq gəlir 8 000 manatdan çox olduqda isə sığortaolunan 786 manat + 8 000 manatdan çox olan hissənin 10%-i qədər, sığortaedən isə 1 214 manat + 8 000 manatdan çox olan hissənin 11%-i qədər sosial sığorta haqqı ödəyəcək. Beləliklə, bu halda sosial sığorta haqqı dərəcəsi ümumilikdə 21% olacaq.

В Азербайджане изменилась ставка обязательных государственных социальных страховых взносов с ежемесячного дохода от оплачиваемой работы застрахованных лиц, работающих у страхователей, не осуществляющих деятельность в нефтегазовом секторе и относящихся к негосударственному сектору, с 2019 года.
Valyuta.az сообщает, что это отражено в поправках к Закону «О социальном страховании», утверждённым Президентом Ильхамом Алиевым.
Напомним, что с 1 января 2019 года в течение 7 лет при ежемесячном доходе до 200 манатов включительно застрахованные лица у страхователей, не работающих в нефтегазовом секторе и относящихся к негосударственному сектору, уплачивали обязательные государственные социальные страховые взносы в размере 3% от дохода, страхователи — 22%. При доходе выше 200 манатов застрахованные уплачивали 6 манатов + 10% от части дохода, превышающей 200 манатов, а страхователи — 44 маната + 15% от части дохода, превышающей 200 манатов.
Согласно закону, с 1 января текущего года при ежемесячном доходе до 200 манатов порядок уплаты обязательных государственных социальных страховых взносов останется прежним. При ежемесячном доходе от 200 до 8 000 манатов застрахованные будут уплачивать 6 манатов + 10% от части дохода между 200 и 8 000 манатами, страхователи — 44 маната + 15% от части дохода в этом диапазоне.
В этом году при доходе свыше 8 000 манатов застрахованные будут платить 786 манатов + 10% от суммы, превышающей 8 000 манатов, страхователи — 1 214 манатов + 11% от суммы, превышающей 8 000 манатов. Таким образом, ставка социальных страховых взносов составит в общей сложности 21%.