2026-cı ildə qızıl bazarında gözlənilməz dəyişiklik olacaq?
Bir ildən çoxdur rekord həddə çatan qızılın qiyməti ilə bağlı proqnozlar açıqlanıb. İqtisadçılar qiymətin artacağını bildirirlər.
İqtisadçı ekspert Elman Sadıqov 2026-cı ildə qızılın qiymətində texniki olaraq artım tempinin davam edəcəyini gözləyir.
O bildirib ki, son 10 il ərzində dolların yığılmış (kumulyativ) inflyasiya göstəriciləri demək olar ki, artıq qızılın qiymətinə öz təsirini göstərib. Bundan sonra baş verəcək qiymət artımlarına isə digər amillər təsir edəcək. Nəticə etibarilə, bu faktorlar qızılın qiymətinin artımına təsir edən amillər sırasındadır.
İqtisadçı qeyd edib ki, qiymətin artımına təsir edən əsas amil bazardakı tələbatdır. Bundan sonra qızılın qiymətinə təsir edən tələb amili daha çox dövlətlərin, mərkəzi bankların, fondların və investisiya banklarının tələbindən irəli gələcək. Ən böyük amillərdən biri isə ABŞ Federal Ehtiyatlar Sisteminin faiz dərəcələrini 2026-cı ildə tənzimləməsi olacaq.
Elman Sadıqov əlavə edib ki, faiz dərəcələrinin azaldılacağı proqnozlaşdırılsa da, ABŞ-də 3 faiz ətrafında qalan inflyasiya təzyiqi bu sürəti müəyyən qədər aşağı salır. Yəni qızılın qiyməti qalxsa da, 2025-ci ildə müşahidə olunan yüksək templi artım ehtimalı aşağıdır.

Эксперты озвучили прогнозы по стоимости золота, которая в течение более года достигала рекордных отметок. Экономисты прогнозируют рост цен.
Экономист-эксперт Эльман Садыгов ожидает, что в 2026 году темпы технического роста цены на золото сохранятся.
Он отметил, что за последние 10 лет накопленная инфляция доллара практически уже отразилась на стоимости золота. Последующие повышения цен будут обусловлены другими факторами. В конечном итоге эти факторы входят в перечень тех, что влияют на рост цены на золото.
Экономист подчеркнул, что основным фактором роста цен является спрос на рынке. Далее фактор спроса на золото будет формироваться преимущественно со стороны государств, центральных банков, фондов и инвестиционных банков. Одним из важнейших факторов станет регулирование процентных ставок Федеральной резервной системой США в 2026 году.
Эльман Садыгов добавил, что, несмотря на прогнозы снижения процентных ставок, инфляционное давление в США на уровне около 3% несколько замедляет этот процесс. То есть, хотя цена на золото и будет расти, вероятность наблюдения высокого темпа роста, как в 2025 году, невелика.