"Apple" yeni və daha ucuz noutbuk modelini təqdim edib
"Apple" Mac kompüter ailəsinə yeni və daha əlçatan qiymətə malik "MacBook Neo" modelini əlavə etdiyini açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, yeni model daha geniş istifadəçi kütləsini hədəfləyən giriş səviyyəli Mac kimi təqdim olunur.
"MacBook Neo" "A18 Pro" prosessoru ilə təchiz olunub və 256 GB başlanğıc yaddaşla təqdim edilir. "Apple" bildirir ki, bu çip enerji səmərəliliyi və gündəlik istifadə performansı arasında balans yaradır. Prosessor çoxlu tapşırıqların icrası, internet istifadəsi, ofis proqramları, video izləmə və sadə foto redaktə kimi əməliyyatlarda stabil performans təqdim edir.
Yeni model 13 düymlük "Liquid Retina" ekran ilə təchiz edilib. Ekran yüksək piksel sıxlığı, geniş rəng diapazonu və "True Tone" texnologiyası ilə gəlir. Dizayn baxımından isə "Apple"ın nazik və yüngül korpus xətti qorunub saxlanılıb. "MacBook Neo" "Silver", "Blush", "Indigo" və "Citrus" kimi müxtəlif rəng seçimləri ilə təqdim olunur.
"Apple"ın məlumatına görə, cihaz bir şarjla 16 saata qədər işləyə bilir. Bağlantı imkanları sırasında iki "USB-C" portu və 3,5 mm qulaqcıq girişi yer alır. Bundan əlavə, model "Wi-Fi 6E" və "Bluetooth" dəstəyi ilə gəlir. Cihazda 1080p "FaceTime" kamera və "Spatial Audio" texnologiyasını dəstəkləyən səs sistemi də mövcuddur.
"MacBook Neo" ən son "macOS" əməliyyat sistemi ilə təqdim olunur və "iPhone" ilə "AirDrop", "Handoff", "Mesajlar" və "Universal Control" kimi funksiyalar vasitəsilə "Apple" ekosisteminə inteqrasiya olunur.
Şirkətin açıqlamasına görə, "MacBook Neo" üçün ön sifarişlər artıq başlayıb, cihazın satışına isə 11 mart 2026-cı ildən start veriləcək.
Cihaz toxunma ekranına malik olmasa da, “MacBook Air” və ya “MacBook Pro” üçün 1000 dollardan çox pul xərcləmək istəməyən, lakin “iPad”dən daha çox noutbuka bənzər cihaz axtaran istifadəçilər üçün cəlbedici seçim ola bilər.

Компания Apple объявила о расширении линейки компьютеров Mac, представив новую и более доступную модель “MacBook Neo”.
Как сообщает Valyuta.az, новая модель позиционируется как базовый Mac, ориентированный на более широкую аудиторию пользователей.
“MacBook Neo” оснащён процессором “A18 Pro” и предлагается с начальным объёмом памяти 256 ГБ. В Apple отмечают, что данный чип обеспечивает баланс между энергоэффективностью и производительностью для повседневного использования. Процессор обеспечивает стабильную работу при многозадачности, интернет-серфинге, использовании офисных программ, просмотре видео и простой обработке фотографий.
Новая модель получила 13-дюймовый экран “Liquid Retina”. Дисплей отличается высокой плотностью пикселей, широким цветовым диапазоном и поддержкой технологии “True Tone”. С точки зрения дизайна сохранена фирменная тонкая и лёгкая конструкция Apple.
“MacBook Neo” представлен в нескольких цветах — “Silver”, “Blush”, “Indigo” и “Citrus”.
MacBook Neo представлена в четырёх цветах
По данным Apple, устройство может работать до 16 часов на одном заряде. Среди возможностей подключения предусмотрены два порта “USB-C” и 3,5-мм разъём для наушников.
Кроме того, модель поддерживает “Wi-Fi 6E” и “Bluetooth”. Устройство также оснащено 1080p камерой “FaceTime” и аудиосистемой с поддержкой технологии “Spatial Audio”.
Порты MacBook Neo
“MacBook Neo” поставляется с новейшей операционной системой “macOS” и интегрируется в экосистему Apple через такие функции, как “AirDrop”, “Handoff”, “Сообщения” и “Universal Control” при взаимодействии с “iPhone”.
По заявлению компании, предзаказы на “MacBook Neo” уже начались, а продажи устройства стартуют 11 марта 2026 года.
Хотя устройство не оснащено сенсорным экраном, оно может стать привлекательным выбором для пользователей, которые не хотят тратить более 1000 долларов на “MacBook Air” или “MacBook Pro”, но ищут устройство, более похожее на ноутбук, чем “iPad”.