Taleh Kazımovun yeni müşaviri kimdir?
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Taleh Kazımov Namiq Nağdəliyevi özünə yeni müşavir təyin edib.
Valyuta.az yeni müşavirin dosyesini təqdim edir:
O, 1982-ci ildə Bakıda anadan olub, 2002-ci ildə Azərbaycan Kooperasiya Universitetinin "Mühasibat uçotu və audit" ixtisası üzrə bakalavr pilləsindən, 2004-cü ildə isə eyni ixtisas üzrə magistr dərəcəsindən məzun olub, 2012-ci ildə "İnflyasiyanın hədəflənməsi rejiminin nəzəri əsasları və tətbiq edilməsi perspektivləri" mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək Prezident yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə yiyələnib, 2011-ci ildə ABŞ-nin Kolumbiya Universitetində "İqtisadi gözləntilərin formalaşdırılması və idarəedilməsi" mövzusunda doktorantura tədqiqat işi üzərində çalışıb, 2013-2014-cü illərdə ABŞ-nin Cons Hopkins Universitetində "Keçid iqtisadiyyatı ölkələrində iqtisadi idarəetmə və institusional islahat" mövzusunda postdoktorantura proqramını tamamlayıb, 2020-ci ildə Harvard Universitetinin Con Kennedi Dövlət Məktəbində rəhbərlər üçün təşkil olunmuş "İqtisadi Siyasətinin həyata keçirilməsi" üzrə 8 aylıq xüsusi təhsil proqramını bitirib.
N.Nağdəliyev 2001-ci ildə "Atlantbank"da xəzinədar vəzifəsi ilə peşəkar karyerasına başlayıb, 2005-2007-ci illərdə İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin İqtisadi İslahatlar Elmi-Tədqiqat İnstitutunda elmi işçi, 2007-2008-ci illərdə "Kapital Bank" ASC-də Sənədli əməliyyatlar departamentində aparıcı mütəxəssis vəzifələrində çalışıb, 2008-ci ildə AMB-də peşəkar karyerasına Pul siyasəti departamentində kiçik iqtisadçı vəzifəsində başlayıb, daha sonra həmin departamentdə iqtisadçı, aparıcı iqtisadçı, böyük iqtisadçı, Pul və məzənnə siyasəti şöbəsinin rəisi vəzifələrinə yüksəlib. 2018-2020-ci illərdə Dünya Bankının icraçı direktorunun müşaviri, 2021-2022-ci illərdə AMB-də sədrin ofisinin rəhbəri, 2022-ci ilin avqust-sentyabr aylarında isə sədrin müşaviri vəzifələrində fəaliyyətini davam etdirib, 2022-2025-ci illərdə Dünya Bankının icraçı direktorunun müşaviri vəzifəsində çalışıb.

Кто назначен новым советником Талеха Казымова? - Досье
Как ранее сообщал Valyuta.az, председатель Центрального банка Азербайджана (ЦБА) Талех Казымов назначил своим новым советником Намига Нагдалиева.
Редакция Valyuta.az представляет досье на нового советника.
Он родился в 1982 году в Баку. В 2002 году окончил Азербайджанский кооперативный университет по специальности «Бухгалтерский учет и аудит», а в 2004 году получил степень магистра по той же специальности. В 2012 году защитил диссертацию на тему «Теоретические основы и перспективы применения режима таргетирования инфляции» и решением Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджана получил научную степень доктора философии по экономике.
В 2011 году проходил исследовательскую работу в аспирантуре Колумбийского университета (США) по теме «Формирование и управление экономическими ожиданиями». В 2013–2014 годах завершил программу постдокторантуры в Университете Джонса Хопкинса (США) по теме «Экономическое управление и институциональные реформы в странах с переходной экономикой». В 2020 году окончил специальную восьмимесячную программу для руководителей по реализации экономической политики в Школе государственного управления имени Джона Кеннеди при Гарвардском университете.
Намиг Нагдалиев начал профессиональную карьеру в 2001 году в банке Atlantbank в должности казначея. В 2005–2007 годах работал научным сотрудником в Научно-исследовательском институте экономических реформ при Министерстве экономического развития. В 2007–2008 годах занимал должность ведущего специалиста в департаменте документарных операций Kapital Bank АО.
В 2008 году продолжил карьеру в Центральном банке Азербайджана, начав с должности младшего экономиста в департаменте денежно-кредитной политики. Впоследствии занимал должности экономиста, ведущего экономиста, старшего экономиста и начальника отдела денежной и валютной политики.
В 2018–2020 годах был советником исполнительного директора Всемирного банка, в 2021–2022 годах — руководителем аппарата председателя ЦБА, а в августе–сентябре 2022 года — советником председателя. В 2022–2025 годах вновь работал советником исполнительного директора Всемирного банка.
После нового назначения число советников председателя Центрального банка Азербайджана достигло шести.