Nazirlik bu il ən çox tələb olunan peşələri açıqladı
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriya tərəfindən 2025-ci il üzrə iş elanlarının təhlili aparılıb. Təhlilin nəticələrinə əsasən ölkənin əmək bazarındakı əsas tendensiyalar və tələbat istiqamətləri müəyyən edilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə nazirlik məlumat yayıb.
Bildirilib ki, ən çox vakansiya elan edilən sahələr topdan və pərakəndə ticarət, maliyyə və sığorta, emal sənayesi, yaşayışın təşkili və ictimai iaşə, tikinti sektorudur. Bu sahələr əmək bazarında tələbatın əsas istiqamətlərini formalaşdırır.
Əmək bazarında iş imkanlarının genişlənməsinə ən çox töhfə verən müəssisələr arasında banklar (8,2 faiz), tikinti-quraşdırma şirkətləri (6,9 faiz), hotellər (4,9 faiz) və tədris-təlim müəssisələri (4,7 faiz) yer alır.
İşəgötürənlərin ən çox ehtiyac duyduğu kadrlar satış təmsilçiləri (8 faiz), mühasiblər (6,6 faiz) və satınalma-təchizat üzrə mütəxəssislərdir (3,2 faiz).
Ən çox tələb olunan müstəqil peşələr isə sürücü, aşpaz və elektrik ustalarıdır.
Ümumilikdə 264 peşə və vəzifə qrupu üzrə qeydə alınan vakansiyaların yalnız 26,3 faizində əməkhaqqı açıq şəkildə göstərilib:
Orta əməkhaqqı – 965 manat
Median əməkhaqqı – 800 manat
Ən çox təklif olunan əməkhaqqı intervalı – 601–1000 manat
Ən yüksək orta əməkhaqqı İKT, mühəndislik, memarlıq, proqramçılıq və layihə idarəçiliyi sahələrində müəyyən olunub.
Təhlillərə əsasən, 2025-ci ildə işəgötürənlər tərəfindən ən çox tələb olunan yumşaq bacarıqlar arasında ünsiyyət bacarıqları faiz nisbətilə üstünlük təşkil edir.

Самые востребованные профессии 2024 года: данные Министерства
Анализ объявлений о вакансиях на 2025 год проведён Национальной обсерваторией по вопросам рынка труда и социальной защиты, входящей в структуру Министерства труда и социальной защиты населения. По результатам анализа определены основные тенденции и направления спроса на рынке труда страны.
Об этом сообщает Valyuta.az со ссылкой на информацию министерства.
Отмечается, что наибольшее количество объявлений о вакансиях приходится на сферы оптовой и розничной торговли, финансов и страхования, обрабатывающей промышленности, организации проживания и общественного питания, а также строительный сектор. Эти отрасли формируют главные направления спроса на рынке труда.
Наибольший вклад в расширение рабочих мест на рынке труда вносят такие предприятия, как банки (8,2%), строительно-монтажные компании (6,9%), отели (4,9%) и учебно-образовательные учреждения (4,7%).
Наиболее востребованные работодателями кадры — торговые представители (8%), бухгалтеры (6,6%) и специалисты по закупкам и снабжению (3,2%).
Самые востребованные самостоятельные профессии — водители, повара и электрики.
В целом, из общего числа зарегистрированных вакансий по 264 профессиональным и должностным группам в открытом виде указана заработная плата только в 26,3% случаев:
Средняя заработная плата — 965 манатов
Медианная заработная плата — 800 манатов
Наиболее часто предлагаемым диапазоном зарплат является интервал 601–1000 манатов
Высшая средняя заработная плата отмечена в сферах ИКТ, инженерии, архитектуры, программирования и управления проектами.
Согласно анализу, в 2025 году среди наиболее востребованных работодателями мягких навыков преимущество принадлежит коммуникативным умениям.
Варианты заголовков: 1. Анализ вакансий в Азербайджане на 2025 год: основные тенденции и востребованные профессии 2. Рынок труда Азербайджана в 2025 году: где больше всего рабочих мест и какие навыки ценятся больше всего