Milyarderlər siyahısına onun da adı əlavə olundu
Çində süni intellekt çipləri istehsal edən MetaX Integrated Circuits şirkətinin səhmləri Şanxay birjasında ilk ticarət günündə 693% bahalaşıb. Nəticədə şirkətin qurucusu və baş icraçı direktoru Çen Veylyan (Chen Weiliang) 6,5 milyard dollar sərvətlə milyarderlər sırasına daxil olub.
Valyuta.az xəbər verir ki, Forbes-in hesablamalarına əsasən, MetaX-in bazar kapitallaşması 320 milyard yuanı (təxminən 45 milyard dollar) ötüb. 49 yaşlı Çen Veylyanın sərvəti şirkətdəki payı hesabına formalaşıb.
"MetaX IPO" çərçivəsində 4,2 milyard yuan vəsait cəlb edib. İlkin yerləşdirməyə investor marağı yüksək olub, pərakəndə investorlar üçün ayrılan hissə təxminən 3 000 dəfə artıq tələblə qarşılanıb. Şirkət cəlb olunan vəsaiti əsasən tədqiqat və inkişaf işlərinə yönəltməyi planlaşdırır.
Şirkət ABŞ-ın "Nvidia" şirkətinə yerli alternativ kimi qiymətləndirilir. ABŞ-ın Çinə qabaqcıl çiplərin satışına qoyduğu məhdudiyyətlər fonunda Pekin yerli yarımkeçirici istehsalçıların inkişafını prioritet hesab edir.
Qeyd edək ki, Çen Veylyan MetaX-i 2020-ci ildə qurub və bundan əvvəl 10 ildən çox AMD-də rəhbər vəzifələrdə çalışıb.

Бывший топ-менеджер AMD стал миллиардером после IPO компании MetaX.
Акции компании MetaX Integrated Circuits, занимающейся производством чипов искусственного интеллекта в Китае, в первый день торгов на Шанхайской фондовой бирже подорожали на 693%. В результате основатель и генеральный директор компании Чэнь Вэйлян (Chen Weiliang) вошёл в число миллиардеров с состоянием около 6,5 млрд долларов.
Как сообщает Valyuta.az, по оценкам Forbes, рыночная капитализация MetaX превысила 320 млрд юаней (примерно 45 млрд долларов). Состояние 49-летнего Чэня Вэйляна сформировано за счёт его доли в компании.
В рамках IPO MetaX привлекла 4,2 млрд юаней. Первичное размещение вызвало высокий интерес инвесторов: спрос со стороны розничных инвесторов превысил предложение примерно в 3 000 раз. Компания планирует направить привлечённые средства преимущественно на исследования и разработки.
MetaX рассматривается как локальная альтернатива американской компании Nvidia. На фоне ограничений США на поставки передовых чипов в Китай Пекин считает приоритетной задачей развитие отечественных производителей полупроводников.
Отметим, что Чэнь Вэйлян основал MetaX в 2020 году, а до этого более 10 лет занимал руководящие должности в компании AMD.