İkinci Qarabağ müharibəsinin bitməsindən 5 il keçir
Bu gün 2020-ci il noyabrın 10-da Prezident İlham Əliyev, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan arasında imzalanmış üçtərəfli Bəyanatın ildönümüdür.
Valyuta.az xəbər verir ki, 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın hərbi təxribatlarına cavab olaraq Azərbaycan Ordusu Vətən müharibəsinə başlamışdı.
44 gün davam edən döyüşlər zamanı Azərbaycan Ordusu ardıcıl qələbələr qazanaraq bir-birinin ardınca mühüm yaşayış məntəqələrini düşməndən azad edib. Oktyabrın 3-də Suqovuşan, 4-də Cəbrayıl, 9-da Hadrut, 17-də Füzuli, 20-də Zəngilan, 25-də Qubadlı şəhərləri, eləcə də 300-dən çox kənd və strateji yüksəkliklər Azərbaycanın nəzarətinə qaytarıldı.
Noyabrın 8-də Şuşanın azad olunması ilə müharibənin taleyi həll olundu.
Bu qələbədən iki gün sonra noyabrın 10-da imzalanan Bəyanat 30 ilə yaxın davam edən münaqişəyə son qoyaraq bölgədə yeni reallıqların əsasını qoydu.

Прошло пять лет с момента окончания Второй Карабахской войны
Сегодня, 10 ноября 2020 года, отмечается годовщина подписания трехстороннего заявления президента Ильхама Алиева, президента России Владимира Путина и премьер-министра Армении Николы Пашиняна.
Valyuta.az сообщает, что 27 сентября 2020 года, в ответ на военную провокацию Армении, Азербайджанская армия начала Отечественную войну.
Во время 44-дневных боев Азербайджанская армия одерживала последовательные победы, освобождая одна за другой важные населённые пункты от врага. 3 октября были освобождены Суговушан, 4 октября — Джебраил, 9 октября — Гадрут, 17 октября — Физули, 20 октября — Зангилан, 25 октября — Кубадлы, а также более 300 сел и стратегические высоты вернулись под контроль Азербайджана.
8 ноября освобождение Шуши решило исход войны.
Двумя днями позже, 10 ноября, подписанное заявление положило конец почти 30-летнему конфликту и стало основой новых реалий в регионе.