"Azəriqaz" 22 il əvvəl ölən qadının adına borc hesabladı, məhkəmə borcun silinməsinə qərar verdi
Azəriqaz" İstehsalat Birliyi tərəfindən 22 il əvvəl vəfat edən qadının adına 2020-ci və 2024-cü illər arasında ümumilikdə 12 824.40 manat borc hesablanıb.
Bununla bağlı mərhumun nəvəsi məhkəməyə müraciət edib.
İşin hallarına görə, "Azəriqaz" İB tərəfindən 2020-2024-cü illər ərzində aktlar tərtib edilib, aktlarda sayğacsız təbii qazdan qeyri-qanuni istifadə olunduğu qeyd edilib. Ölüm haqqında şəhadətnamənin surətindən görünür ki, Gövhər Məmməd qızı 2003-cü ildə vəfat edib.
Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi Məhkəmə Ekspertizası Mərkəzinin ekspert rəyindən görünür ki, tədqiqata təqdim edilmiş fərdi evə quraşdırılan qaz sayğacı və ona bərkidilmiş giriş-çıxış borusunda hər hansı kənar müdaxilə nəticəsində yarana bilən zədə, iz və əlavə xətt aşkar edilməyib.
Xətai Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə iddia təmin edilib. Cavabdeh tərəfindən hesablanmış 12 824.4 manat məbləğində borc silinib.

Производственное объединение «Азеригаз» начислило долг в размере 12 824,40 маната на имя женщины, умершей 22 года назад, за период с 2020 по 2024 годы.
С этим связано обращение в суд со стороны внука покойной.
По обстоятельствам дела, в период с 2020 по 2024 годы ПО «Азеригаз» были составлены акты, в которых указано, что использовался природный газ без счетчика незаконно. Из копии свидетельства о смерти следует, что Говхар Мамед кызы скончалась в 2003 году.
Из экспертного заключения Экспертного центра Министерства юстиции Азербайджанской Республики видно, что на исследуемом индивидуальном доме установлены газовый счетчик и входной-выходной трубопровод, при осмотре которых не обнаружено каких-либо повреждений, следов или дополнительных линий, которые могли бы возникнуть в результате постороннего вмешательства.
Решением Хатаиского районного суда иск был удовлетворен. Долг в сумме 12 824,40 маната, начисленный ответчиком, был списан.