131 min manat mənimsəyən direktor: "Özümə əlavə dərs saatları yazdırdım"
Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsində Qazax Peşə Liseyinin sabiq direktoru Xudaverdi Xudaverdiyevin cinayət işinin bəzi detalları məlum olub.
Valyuta.az Pravda.az-a istinadən xəbər verir ki, hakim İlkin İbişovun sədrliyi ilə keçirilən məhkəmə istintaqı zamanı ittiham aktı elan olunub.
İttihama görə, Xudaverdi Xudaverdiyev Təhsil Nazirliyi yanında Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Qazax Peşə Liseyinin direktoru vəzifəsində işlədiyi dövrdə qulluq mövqeyindən istifadə etməklə qanunsuz əməllərə yol verib.
Belə ki, o, 21 yanvar 2020-ci il tarixli əmrlə sözügedən liseyin direktoru vəzifəsinə təyin edilərək 14 noyabr 2022-ci il tarixədək həmin vəzifədə çalışıb. Xudaverdi Xudaverdiyevə həvalə edilmiş təşkilati-sərəncamverici və inzibati-təsərrüfat səlahiyyətlərindən qulluq mənafeyinə zidd şəkildə istifadə edib. Təqsirləndirilən şəxs vahid niyyət və tamah məqsədilə rəsmi sənədlərə bilə-bilə yalan məlumatlar daxil etdirməklə dövlət vəsaitlərinin qanunsuz ödənilməsinə nail olub.
İstintaqla müəyyən edilib ki, Xudaverdi Xudaverdiyev 2020/2021-ci tədris ili üzrə faktiki olaraq 21 dərs saatı tədris etdiyi halda, rəsmi sənədlərdə öz adına 460 əlavə dərs saatı rəsmiləşdirib və bu əsasla 2 847.40 manat məbləğində pul vəsaitinin öz adına açılmış bank kartına köçürülməsini təmin edib. Həmin vəsaiti sonradan bankomatlar vasitəsilə çıxararaq şəxsi ehtiyaclarına sərf edib.
Bununla yanaşı, o, eyni üsulla 2020/2021 və 2021/2022-ci tədris illəri üzrə liseyin 39 nəfər müəlliminin adına tərtib edilmiş tarifləşmə cədvəllərinə tədris planlarında nəzərdə tutulmayan və faktiki icra olunmayan əlavə dərs saatları daxil etdirib. Nəticədə müəllimlərin adına açılmış kart hesablarına ümumilikdə 128 207.16 manat məbləğində pul vəsaiti köçürülüb. Həmin vəsaitlər müəllimlər tərəfindən bankomatlardan çıxarılaraq istifadə edilib.
Beləliklə, təqsirləndirilən şəxs öz adına qanunsuz köçürülmüş 2 847.40 manatla birlikdə Təhsil Nazirliyi yanında Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinə məxsus olmaqla ona etibar edilmiş 131 054.56 manat pul vəsaitini vahid niyyətlə mənimsəmə və israfetmə yolu ilə talayıb.
İstintaq orqanı hesab edir ki, Xudaverdi Xudaverdiyev bu hərəkətləri ilə dövlət vəsaitlərinin düzgün yönləndirilməsi, təhsil sahəsində əməkhaqqıların qanunvericiliyə uyğun ödənilməsi ilə bağlı fəaliyyətə mühüm zərər vurmaqla yanaşı, rəsmi sənədlərə bilərəkdən yalan məlumatlar daxil etməklə vəzifə saxtakarlığı törədib və vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə edib.
Məhkəmə baxışı zamanı Xudaverdi Xudaverdiyev elan olunmuş ittiham üzrə özünü qismən təqsirli bilərək ifadəsində deyib ki, 1958-ci ildə Sabirabad rayonunun Korlar qəsəbəsində anadan olub, hazırda Xanlıqlar kəndində yaşayır. 2020-ci ilin yanvar ayından Qazax Peşə liseyinin direktoru, ondan əvvəl isə direktor müavini vəzifələrində çalışıb.
Təqsirləndirilən şəxs ifadəsində göstərib ki, tədris planları onun tərəfindən hazırlanaraq aidiyyəti quruma təqdim edilib, yoxlamalardan sonra əməkhaqqıları müəllimlərin kart hesablarına köçürülüb və jurnallar həmin saatlara uyğun doldurulub. Xudaverdi Xudaverdiyev fəaliyyəti dövründə müəyyən məsuliyyətsizliklərə yol verdiyini, bəzi dərnəklərin maddi-texniki bazasının olmaması səbəbindən sonradan qanunsuz hesab edildiyini bildirib. O, həmçinin özünə əlavə 240 dərs saatları yazdığını, müəllimlər arasında fənn bölgüsü ilə bağlı sonradan qaydaların dəyişdiyini qeyd edib. Bildirib ki, 2023-cü ildən etibarən təqaüddədir.

В Гянджинском суде по тяжким преступлениям стали известны некоторые подробности уголовного дела в отношении бывшего директора Газахского профессионального лицея Худаверди Худавердиева.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Pravda.az, в ходе судебного следствия под председательством судьи Илькина Ибишова был оглашён обвинительный акт.
Согласно обвинению, Худаверди Худавердиев, занимая должность директора Газахского профессионального лицея, подведомственного Государственному агентству по профессиональному образованию при Министерстве образования, злоупотребил своим служебным положением и совершил незаконные действия.
Так, он был назначен директором указанного лицея приказом от 21 января 2020 года и занимал эту должность до 14 ноября 2022 года. Используя возложенные на него организационно-распорядительные и административно-хозяйственные полномочия вопреки интересам службы, обвиняемый в корыстных целях и с единым умыслом обеспечил незаконную выплату государственных средств путём заведомого внесения ложных сведений в официальные документы.
Следствием установлено, что в 2020/2021 учебном году, фактически проведя 21 учебный час, Худаверди Худавердиев оформил на своё имя в официальных документах дополнительно 460 учебных часов. На этом основании на его банковскую карту было перечислено 2 847,40 маната, которые он впоследствии снял через банкоматы и использовал в личных целях.
Кроме того, тем же способом в 2020/2021 и 2021/2022 учебных годах он внёс в тарификационные ведомости 39 преподавателей лицея дополнительные учебные часы, не предусмотренные учебными планами и фактически не проведённые. В результате на карточные счета преподавателей было перечислено в общей сложности 128 207,16 маната, которые были обналичены и использованы.
Таким образом, вместе с незаконно перечисленными на своё имя 2 847,40 маната обвиняемый присвоил и растратил в общей сложности 131 054,56 маната, принадлежавших Государственному агентству по профессиональному образованию при Министерстве образования и вверенных ему средств.
Следственный орган считает, что своими действиями Худаверди Худавердиев нанёс существенный ущерб деятельности по целевому использованию государственных средств и законной выплате заработной платы в сфере образования, а также совершил служебный подлог и злоупотребление должностными полномочиями путём умышленного внесения ложных сведений в официальные документы.
В ходе судебного разбирательства Худаверди Худавердиев, частично признав вину по предъявленному обвинению, сообщил, что родился в 1958 году в посёлке Корлар Сабирабадского района, в настоящее время проживает в селе Ханлыглар. С января 2020 года он занимал должность директора Газахского профессионального лицея, а до этого работал заместителем директора.
Обвиняемый заявил, что учебные планы готовились им и представлялись в соответствующие органы, после проверок заработная плата перечислялась на карточные счета преподавателей, а журналы заполнялись в соответствии с указанными часами. Он отметил, что в период своей деятельности допустил определённые недочёты, а некоторые кружки впоследствии были признаны незаконными из-за отсутствия материально-технической базы. Также он признал, что оформил на себя дополнительно 240 учебных часов, и указал, что правила распределения предметов между преподавателями впоследствии изменились. По его словам, с 2023 года он находится на пенсии.
Согласно приговору суда, обвиняемый был приговорён к условному лишению свободы сроком на два года с испытательным сроком.