Sahil Babayev: "Büdcədə fiskal dayanıqlılıq növbəti dövrlərdə də artırılacaq"
Azərbaycanın dövlət büdcəsinin fiskal dayanıqlılığının artırılması məqsədilə növbəti dövrlərdə də addımlar atılacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu maliyyə naziri Sahil Babayev Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu, Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiya ilə mübarizə, İnsan hüquqları, Regional məsələlər komitələrinin bu gün keçirilən birgə iclasında bildirib.
Onun sözlərinə görə, büdcə paketi çərçivəsində əsas istiqamətlərdən biri məhz Azərbaycanın müdafiə qabiliyyətinin gücləndirilməsidir: "Büdcədə ölkənin təhlükəsliyinin təmin olunması ən vacib istiqamətlərdən biri olaraq rəhbər tutulub. Əhalinin rifahı və sosial tədbirləri maliyyələşdirilməsi mühüm prinsiplərdən biridir".
Nazir qeyd edib ki, 2026-cı ilin dövlət büdcəsində müvafiq maliyyə təminatı və resurs sərfi tam şəkildə nəzərə alınıb: "Dövlət büdcəsi iqtisadiyyatın inkişafı, davamlı kapital qoyuluşun təmin edilməsi, özəl sektorun daha da yaxşılaşdırılması üçün müvafiq təminatları özündə ehtiva edir. Büdcənin hazırlanmasında əsas parametrlərdən biri də neft gəlirlərindən asılılığın azaldılması və valyuta ehtiyaclarımızın qorunması prinsipi olub. Rəqəmlərdən də göründüyü kimi, artıq büdcə gəlirlərində qeyri-neft sektorunun payı ciddi şəkildə artır, Dövlət Neft Fondundan transfertlərimiz 2026-ci ildə ötən illə müqayisədə təqribən 1 milyard ABŞ dollarına yaxın azaldılır. Bu da bir daha bizim büdcəmizin fiskal dayanıqlılığının ən yaxşı göstəricilərindən biridir. İnanırıq ki, növbəti dövrdə biz məhz bu istiqamətdə növbəti addımlarımızı ata biləcəyik".

Сахиль Бабаев: «Фискальная устойчивость бюджета будет укрепляться и в последующие годы»
Финансовая устойчивость государственного бюджета Азербайджана будет укрепляться и в последующие периоды.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил министр финансов Сахиль Бабаев на совместном заседании комитетов Милли Меджлиса по правовой политике и государственному строительству, обороне, безопасности и борьбе с коррупцией, правам человека и региональным вопросам.
По словам министра, одним из ключевых направлений в рамках бюджетного пакета является укрепление обороноспособности Азербайджана:
«Обеспечение безопасности страны остаётся одним из приоритетных направлений бюджета. Финансирование социальных программ и повышение благосостояния населения также являются важнейшими принципами».
Сахиль Бабаев отметил, что в проекте госбюджета на 2026 год полностью предусмотрено необходимое финансовое обеспечение и распределение ресурсов:
«Государственный бюджет охватывает меры, направленные на развитие экономики, обеспечение устойчивых капиталовложений и дальнейшее улучшение условий для частного сектора. Одним из основных параметров при его подготовке стало сокращение зависимости от нефтяных доходов и сохранение валютных резервов. Как показывают цифры, доля ненефтяного сектора в доходах бюджета значительно выросла, а трансферты из Государственного нефтяного фонда в 2026 году будут сокращены почти на 1 миллиард долларов США по сравнению с прошлым годом. Это является одним из лучших показателей нашей фискальной устойчивости. Мы уверены, что и в дальнейшем продолжим шаги в этом направлении».