Sahil Babayev: 2026-cı il dövlət büdcəsindən səhiyyə xərclərinə ayrılan məbləğ tarixi rekorddur
Bunu maliyyə naziri Sahil Babayev Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya, Əmək və sosial siyasət, Səhiyyə, Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitələrinin 2026-cı il dövlət büdcəsinin layihəsinin müzakirəsinə həsr edilmiş birgə iclasında deyib.
O qeyd edib ki, 2026-cı ildə səhiyyə xərclərinə ayrılan vəsait 2024-cü illə müqayisədə 40 faiz və ya 1.1 milyard manat çoxdur:
"Növbəti il üçün 118 milyon manat vəsait onkologiya ilə bağlı müxtəlif istiqamətlərə ayrılacaq. Bu sahədə 8 müxtəlif istiqamət icbari tibbi sığorta zərfinə daxil edilib. Gələcəkdə bunun artırılması nəzərdə tutulur".
Nazir xatırladıb ki, icbari tibbi sığorta çərçivəsində il ərzində orta hesabla 5 milyon vətəndaşa xidmət edilir:
"7.5 milyon insanın sığortahaqqı dövlət büdcəsi tərəfindən ödənilir. Əlavə olaraq, icbari tibbi sığorta haqqını özü ödəyən vətəndaşlar da var. Rəsmi fəaliyyət göstərən və işsiz olan şəxslərin tibbi sığortası dövlət hesabına həyata keçirilir. Yeganə istisna edilən seqment qanunvericiliyin qeyri-formal məşğulluq olaraq müəyyən etdiyi şəxslərdir. Onlar qanunsuz əmək fəaliyyəti ilə məşğul olan, gəlirlərini gizlədən, qeydiyyatdan yayınan şəxslərdir. Bu kəsimin sığortalanması özləri tərəfindən ödənişi edilməklə həyata keçiriləcək".
S.Babayev əlavə edib ki, 2026-cı ildə dövlət büdcəsindən 420 milyon manat ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsinə ayrılır, bu da 2024-cü illə müqayisədə artım deməkdir.
Nazir diplomatların maaşının artırılması ilə bağlı deputatların səsləndirdiyi təkliflərə də münasibət bildirib:
"Azərbaycanın nüfuzu artır, beynəlxalq mövqeyi güclənir, diplomatik nümayəndəliklərin də sayı artır. Buna görə bu sahəyə vəsait ayrılması da vacibdir. Diplomatların əməkhaqqının artırılması təklifinə gəlincə, bu, ötən il artıb. Onların əməkhaqqı BMT-nin müəyyən etdiyi mexanizm əsasında həyata keçirilir".

Сахиль Бабаев: Расходы на здравоохранение в бюджете-2026 достигнут исторического рекорда
Расходы на здравоохранение, предусмотренные в проекте государственного бюджета Азербайджана на 2026 год, станут самыми высокими в истории страны.
Об этом заявил министр финансов Сахиль Бабаев на слушаниях в Милли Меджлисе по проекту бюджета на 2026 год.
По словам министра, в будущем году финансирование системы здравоохранения вырастет на 40% или на 1,1 млрд манатов по сравнению с 2024 годом.
"Только по онкологическому направлению предусмотрено 118 млн манатов. В систему обязательного медицинского страхования включены восемь новых направлений, и в будущем их число будет расширяться", - отметил министр.
Он также напомнил, что ежегодно в рамках обязательного медстрахования медицинскими услугами пользуются около 5 млн граждан, причем взносы за 7,5 млн человек полностью покрываются из госбюджета.
"Кроме того, существуют граждане, самостоятельно оплачивающие страховые взносы. Государство берет на себя страхование как официально трудоустроенных, так и безработных. Исключение составляют лица, занятые в теневой экономике и уклоняющиеся от регистрации - они должны оплачивать страхование самостоятельно", - пояснил Бабаев.
Министр также сообщил, что в 2026 году на охрану экологии и окружающей среды будет выделено 420 млн манатов, что также превышает показатели 2024 года.
Касаясь предложений депутатов об увеличении зарплат дипломатам, Сахиль Бабаев отметил, что их оплата уже была повышена в прошлом году.
"С ростом международного авторитета Азербайджана и увеличением числа дипломатических представительств необходимость финансирования этой сферы возрастает. Зарплаты дипломатов определяются по системе, согласованной с механизмом ООН", - сказал он.