Prezident İlham Əliyev Asiya İnkişaf Bankının nümayəndə heyətini qəbul edib
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 14-də Asiya İnkişaf Bankının prezidenti Masato Kandanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, görüşdə Azərbaycan ilə Asiya İnkişaf Bankı arasında səmərəli əməkdaşlığa toxunuldu, birgə layihələrin uğurlu icrası qeyd edilib.
1999-cu ildən indiyədək Asiya İnkişaf Bankı tərəfindən nəqliyyat, su təchizatı, enerji, maliyyə, təhsil, səhiyyə və digər sahələri əhatə edən 145 kredit, qrant, investisiya və texniki yardım layihələri üzrə Azərbaycana 5,5 milyard dollar dəyərində maliyyə dəstəyinin göstərildiyi vurğulanıb.
Asiya İnkişaf Bankının Azərbaycan dövləti ilə yanaşı, özəl sektorla da uğurlu əməkdaşlıq etdiyi qeyd olunub. Bu xüsusda neft-qaz, elektrik enerjisi, yol, dəmiryolu, kənd təsərrüfatı, su təchizatı, çirkab suların axıdılması və digər istiqamətlərdə icra olunan birgə layihələrə toxunulub.
Söhbət zamanı Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh gündəliyinin irəli aparılması istiqamətində Vaşinqtonda əldə edilmiş nailiyyətlərin regionun nəqliyyat-tranzit imkanlarının genişləndirilməsi üçün də böyük imkanlar yaratdığı diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə Mərkəzi Asiya-Azərbaycan-Avropa marşrutu üzrə bağlantıların önəmi qeyd edilib.
Həmçinin Azərbaycanla bank arasında yeni layihələrə toxunulub, bu xüsusda dəmiryolu, metro şəbəkəsinin genişləndirilməsi və su təchizatı ilə bağlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.

Президент Ильхам Алиев принял делегацию Азиатского банка развития
14 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию во главе с президентом Азиатского банка развития (АБР) Масато Кандой.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на встрече было затронуто плодотворное сотрудничество между Азербайджаном и Азиатским банком развития, отмечена успешная реализация совместных проектов. Было подчеркнуто, что с 1999 года Азиатский банк развития оказал Азербайджану финансовую поддержку в размере 5,5 млрд долларов по 145 кредитным, грантовым, инвестиционным проектам и проектам технической помощи, охватывающим сферы транспорта, водоснабжения, энергетики, финансов, образования, здравоохранения и другие направления.
Было отмечено, что Азиатский банк развития успешно сотрудничает как с Азербайджанским государством, так и с частным сектором. В этом контексте были затронуты совместные проекты, реализуемые в нефтегазовой, электроэнергетической, дорожной, железнодорожной сферах, в области сельского хозяйства, водоснабжения, сброса сточных вод и др.
В ходе беседы было отмечено, что достигнутые в Вашингтоне успехи в продвижении мирной повестки между Азербайджаном и Арменией, также создают большие возможности для расширения транспортно-транзитного потенциала региона.
На встрече была отмечена важность сообщения по маршруту Центральная Азия-Азербайджан-Европа. Говорилось также о новых проектах между нашей страной и АБР, в этом контексте обсуждены вопросы сотрудничества в области расширения сети железных дорог и линий метро, а также водоснабжения.